Joanny Guze dialogi z artystami

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 21:00
12 stycznia 2014 roku obchodziliśmy 5. rocznicę śmierci Joanny Guze - tłumaczki, historyka i krytyka sztuki. Jej sylwetkę przedstawiliśmy w cyklu "Portrety".
Audio
  • Joanny Guze dialogi z artystami (Portrety/Dwójka)
Joanna Guze (2003 r.)
Joanna Guze (2003 r.)Foto: PAP/Radek Pietruszka

W jej dorobku znajdują się przekłady utworów najwybitniejszych pisarzy i artystów francuskich: Chateubrianda, Camusa, Baudelaire'a, Delacroix, Sthendala, Malraux. Jest autorką książek z dziedziny historii sztuki: "Spotkania w muzeach świata", "Impresjoniści", "Dialogi ze sztuką", "Na tropach sztuki" oraz ksiązki "Albert Camus: los i lekcja".

W audycji Joannę Guze wspominali: jej córka, historyk sztuki Justyna Guze, poetka Julia Hartwig oraz eseista Marek Zagańczyk. Usłyszeliśmy także wypowiedzi Joanny Guze z archiwum Polskiego Radia, w których opowiadała o swojej pracy przekładowej, o podróżach, o spotkaniach z Camusem i o fascynacji malarstwem i literaturą XIX wieku.
Audycję przygotowała Dorota Gacek.

Czytaj także

Twarze i plakaty Waldemara Świerzego

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 14:00
W cyklu "Portrety" przedstawiliśmy wspomnienia o niedawno zmarłym artyście Waldemarze Świerzym - grafiku, autorze plakatów, współtwórcy polskiej szkoły plakatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Bieńkowski - poeta zaczadzony Dostojewskim

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 14:00
- Dyrektorem mojego gimnazjum był brat zakonny. Gdy na lekcji, którą wizytował, wystąpiłem z referatem na temat "Idioty" Dostojewskiego, przez pół roku mi się nie odkłaniał - mówił w Dwójce poeta, krytyk, eseista i tłumacz Zbigniew Bieńkowski.
rozwiń zwiń