Kazimierz Serocki. "W jego muzyce słychać bokserskie ruchy"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 20:00
Jeden z najbardziej charyzmatycznych i bezkompromisowych awangardzistów polskiej szkoły kompozytorskiej był w głębi duszy nieśmiałym, delikatnytm człowiekiem. Zgadzają się co do tego - wspominający Kazimierza Serockiego - Jan Krenz, Zygmunt Krauze, Szábolcs Esztényi i Jerzy Artysz.
Audio
  • Kazimierz Serocki. "W jego muzyce słychać bokserskie ruchy" (Portret/Dwójka)

Kazimierz Serocki to jeden z inicjatorów i organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. - On nie tylko był założycielem tego Festiwalu, lecz także przez wiele lat walczył o jego egystencję w niełatwch czasach. Umiał rozmawiać z władzami, być twardy i przekonujący - podkreśla kompozytor i pianista Zygmunt Krauze. - Z drugiej strony unikał konfrontacji z publicznością oraz wywiadów. Z wykonań swoich utworów dosłownie uciekał. W istocie był arystą bardzo pokornym i oddanym muzyce - puentuje.

Krauze - także interpeator muzyki Serockiego jako pianista kwartetu Warsztat Muzyczny - nazywa bohatera Dwójkowych "Portretów" "najbardziej wysublimowanym polskim kompozytorem w dziedzinie instumentacji". - Jego pomysły brzmieniowe były wyjątkowo nowatorskie, a zarazem wygodne dla wykonawców - podkreśla.

Innym ważnym interpretatorem dzieł Serockiego było węgiersko-polski pianista i kompozytor Szábolcs Esztényi, który przypomina, że ten znakomity twórca była także fenomenalnie utalentowanym i gruntownie wykształconym pianistą. - Całą kulturę europejską miał w jednym palcy - podkreśla. Dlaczego więc Serocki nie wybrał kariery wirtuoza? - Powiedział mi kiedyś, że nie potrafił na dłuższą uwagę dzielić swojej uwagi między pianistykę i kompozycję, więc zangażował się na 100% w tą druga dyscyplinę. Dało mi to sporo do myślenia - mówi Esztényi.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której Kazimierza Serockiego wspominają także Jerzy Artysz oraz, wieloletni jego wieloletni przyjaciel i współzałożyciel słynnej "Grupy 49", Jan Krenz. Portret opracowała Beata Stylińska.

Zobacz więcej na temat: Warszawska Jesień MUZYKA boks
Czytaj także

Jerzy Artysz kończy 81 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 12:00
- W dzisiejszym, zaganianym świecie po prostu nie ma czasu na bel canto - powtarza za Marią Callas wybitny polski baryton i specjalista od interpretacji muzyki współczesnej. Jerzy Artysz był gościem Aleksandra Laskowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Chłopecki - "samotny wilk" polskiej krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:00
"Nie był uwikłany w gry środowiskowe". "Jego publicystyka walczyła o wartości". "Jego działalność zastępowała pracę kilku nieistniejących organizacji" - tak w "Sezonie na Dwójkę" wybitnego publicystę muzycznego wspominali przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Zimerman: Koncert Lutosławskiego to dla mnie coś bardzo osobistego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 19:00
– Zadawałem mu setki pytań, jak to powinno być wykonane. A on odpowiedział: "to ty jesteś interpretatorem. Ja to tylko napisałem" – tak Krystian Zimerman wspominał swoje dawne rozmowy z Witoldem Lutosławskim.
rozwiń zwiń