X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

25. rocznica śmierci Ireny Eichlerówny

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 16:00
Rocznica przypada 12 września. Z tej okazji w cyklu "Radiowe kreacje mistrzów" przypomnimy jej najważniejsze role.
25. rocznica śmierci Ireny Eichlerówny
Foto: hotblack/morguefile/cc

Przygotowanie aktorskie zdobyła w Państwowej Szkole Dramatycznej przy Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Zadebiutowała w Wilnie rolą Zosi w "Dziadach", dokąd po ukończeniu szkoły wyjechała razem z Aleksandrem Zelwerowiczem, który obejmował właśnie dyrekcję tamtejszego Teatru na Pohulance.

Rozgłos zdobyła jako "szalona Julka" w dramacie Jana Augusta Kisielewskiego "W sieci". Zagrała też Hermię w "Śnie nocy letniej" Szekspira i tytułową rolę w "Turandocie" Carla Gozziego. Potem grała na scenach Krakowa i Lwowa, gdzie zasłynęła rolą niemieckiego szpiega z czasów I wojny światowej - Anny Lesser w sztuce "Fraulein Doktor", specjalnie dla niej napisanej przez Jerzego Tepę. Od 1934 roku była związana z Warszawą,  zagrała między innymi w "Pannie Julii" w reżyserii Erwina Axera. Po wybuchu wojny przedostała się do Rumunii, gdzie związała się z Zespołem Artystów Teatru Warszawskiego. Potem trafiła do Brazylii, tam grała na scenie i w radiu.

Miała niezwykły głos - publiczność uwielbiała ją i... nienawidziła za jej specyficzny zaśpiew, charakterystyczny sposób poruszania się na scenie. osobliwe traktowanie partnerów. Zachowywała się jak gwiazda. Reżyserzy z trudem znosili jej kaprysy, niektórzy się jej po prostu bali. Po wojnie zagrała  między innymi Marię w "Lekkomyślnej siostrze" Włodzimierza Perzyńskiego w Warszawie, Fedrę w dramacie Jeana Racine'a w poznańskim Teatrze Polskim, panią Warren w "Profesji pani Warren" Georga Bernarda Shawa w Teatrze Współczesnym w Warszawie, tytułową Marię Stuart w sztuce Schillera w Teatrze Narodowym, Gabrielę w sztuce Tamary Karren "Ta Gabriela" w Teatrze Małym.

Pożegnała się ze sceną w 1986 roku rolą Matyldy von Zahnd w "Fizykach" Friedricha Durrennmatta. W audycji usłyszą Państwo fragmenty jej wielkich ról.

***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (11.09) w godz. 20.30-21.00, zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: aktorzy TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Kondrat. Czy aktor powinien czytać?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 11:00
- Rozumiem, dlaczego Miłosz, Szymborska czy Herbert nie lubili, gdy ktoś inny czytał ich poezję - mówił znakomity aktor w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Kolak: aktorstwo to samotny zawód

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 19:30
- Wiążemy się na czas projektu. Na chwilę łączy nas wspólny temat, ale potem te więzi zostają zawieszone - opowiadała w Dwójce wybitna aktorka Teatru Wybrzeże.
rozwiń zwiń