25. rocznica śmierci Ireny Eichlerówny

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 16:00
Rocznica przypada 12 września. Z tej okazji w cyklu "Radiowe kreacje mistrzów" przypomnimy jej najważniejsze role.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: hotblack/morguefile/cc

Przygotowanie aktorskie zdobyła w Państwowej Szkole Dramatycznej przy Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Zadebiutowała w Wilnie rolą Zosi w "Dziadach", dokąd po ukończeniu szkoły wyjechała razem z Aleksandrem Zelwerowiczem, który obejmował właśnie dyrekcję tamtejszego Teatru na Pohulance.

Rozgłos zdobyła jako "szalona Julka" w dramacie Jana Augusta Kisielewskiego "W sieci". Zagrała też Hermię w "Śnie nocy letniej" Szekspira i tytułową rolę w "Turandocie" Carla Gozziego. Potem grała na scenach Krakowa i Lwowa, gdzie zasłynęła rolą niemieckiego szpiega z czasów I wojny światowej - Anny Lesser w sztuce "Fraulein Doktor", specjalnie dla niej napisanej przez Jerzego Tepę. Od 1934 roku była związana z Warszawą,  zagrała między innymi w "Pannie Julii" w reżyserii Erwina Axera. Po wybuchu wojny przedostała się do Rumunii, gdzie związała się z Zespołem Artystów Teatru Warszawskiego. Potem trafiła do Brazylii, tam grała na scenie i w radiu.

Miała niezwykły głos - publiczność uwielbiała ją i... nienawidziła za jej specyficzny zaśpiew, charakterystyczny sposób poruszania się na scenie. osobliwe traktowanie partnerów. Zachowywała się jak gwiazda. Reżyserzy z trudem znosili jej kaprysy, niektórzy się jej po prostu bali. Po wojnie zagrała  między innymi Marię w "Lekkomyślnej siostrze" Włodzimierza Perzyńskiego w Warszawie, Fedrę w dramacie Jeana Racine'a w poznańskim Teatrze Polskim, panią Warren w "Profesji pani Warren" Georga Bernarda Shawa w Teatrze Współczesnym w Warszawie, tytułową Marię Stuart w sztuce Schillera w Teatrze Narodowym, Gabrielę w sztuce Tamary Karren "Ta Gabriela" w Teatrze Małym.

Pożegnała się ze sceną w 1986 roku rolą Matyldy von Zahnd w "Fizykach" Friedricha Durrennmatta. W audycji usłyszą Państwo fragmenty jej wielkich ról.

***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (11.09) w godz. 20.30-21.00, zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: aktorzy TEATR
Czytaj także

Marek Kondrat. Czy aktor powinien czytać?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 11:00
- Rozumiem, dlaczego Miłosz, Szymborska czy Herbert nie lubili, gdy ktoś inny czytał ich poezję - mówił znakomity aktor w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Kolak: aktorstwo to samotny zawód

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 19:30
- Wiążemy się na czas projektu. Na chwilę łączy nas wspólny temat, ale potem te więzi zostają zawieszone - opowiadała w Dwójce wybitna aktorka Teatru Wybrzeże.
rozwiń zwiń