Afrykański Nobel dla prezydenta Namibii

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 18:39
Przez cztery lata nie udawało się wyłonić laureata prestiżowej Nagrody Ibrahima za Osiągnięcia w Afrykańskim Przywództwie. Impas przełamał Hifikepunye Pohamba.
Audio
  • Błażej Popławski o prestiżowej Nagrody Ibrahima za Osiągnięcia w Afrykańskim Przywództwie (Puls świata/Dwójka)
Hifikepunye Pohamba (na zdjęciu) to działacz z czasów kolonialnych. Dwukrotnie wygrał wybory prezydenckie w Namibii w sposób demokratyczny
Hifikepunye Pohamba (na zdjęciu) to działacz z czasów kolonialnych. Dwukrotnie wygrał wybory prezydenckie w Namibii w sposób demokratycznyFoto: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

- Nagrodę Ibrahima, nazywaną też afrykańskim Noblem, otrzymują politycy, którzy wcielają standardy demokratyczne i przyczyniają się do rozwoju swojego kraju - wyjaśniał Błażej Popławski, ekspert ds. Afryki. - Rządzona przez Hifikepunye Pohambę Namibia jest zieloną wyspą na afrykańskim kontynencie. Wskaźnik PKB szybuje, a wskaźnik korupcji maleją - dodawał.

Laureat nagrody Ibrahima otrzymuje 5 mln dolarów i dożywotnio 200 tysięcy rocznie do wydania na cele charytatywne. Czy suma ta nie wpływa negatywnie na dalszą działalność uhonorowanych ją osób? Jak wykorzystali te środki dotychczasowi laureaci?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzący: Jarosław Kociszewski

Gość: Błażej Popławski z Kultury Liberalnej

Data emisji: 4.03.2015

Godzina emisji: 17.15

bch/mm

Czytaj także

Kwame Nkrumah – czołowy rzecznik panafrykanizmu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 05:50
Pierwszy prezydent niepodległej Ghany, wbrew intencji brytyjskich kolonizatorów, stał się absolutnym przeciwnikiem kolonializmu. A z czasem wymyślił swój własny system filozoficzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boko Haram przegrywa. Czy to już koniec zbrodniczego kalifatu?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 13:12
Choć wielka ofensywa sprzymierzonych armii afrykańskich przeciwko samozwańczemu kalifatowi znad jeziora Czad jeszcze się nie rozpoczęła, pod naporem wojsk z Nigerii, Czadu, Kamerunu i Nigru dżihadyści z Boko Haram już znaleźli się w odwrocie.
rozwiń zwiń