Były ambasador RP w Atenach: sytuacja jest napięta, Grecji pozostało kilka dni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 17:38
- Narasta napięcie pomiędzy Grecją i światem zewnętrznym, zwłaszcza z Unią Europejską - ocenił Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP w Atenach.
Audio
  • Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP w Atenach o stanie negocjacji Grecji z wierzycielami (Puls Świata/Dwójka)
Grecki minister finansów Yanis Varoufakis przed spotkaniem z Pierrem Moscovicim, komisarzem Unii ds. gospodarki
Grecki minister finansów Yanis Varoufakis przed spotkaniem z Pierre'm Moscovicim, komisarzem Unii ds. gospodarkiFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zasugerował na łamach dziennika "Sueddeutsche Zeitung" możliwość wypłacenia przez Niemcy odszkodowania dla Grecji. Sprzeciwia się temu rząd kanclerz Angeli Merkel. Gość "Pulsu Świata" podkreślił, że prezydent Niemiec chce wnieść zasady moralne do polityki. - Prezydent Gauck pryncypia moralności stawia bardzo wysoko - zauważył Grzegorz Dziemidowicz i zwrócił uwagę, że nie chodzi o reparacje wojenne, lecz o to, że Niemcy w czasie wojny wymusiły od Grecji pożyczkę będącą de facto kontrybucją. - Sytuacja jest napięta, Grecji zostało tylko kilka dni na dokończenie negocjacji - zauważył były ambasador w Atenach.

Czy rząd niemiecki ulegnie postulatom prezydenta? Czy Niemcy zgodzą się na dalsze ponoszenie kosztów finansowania greckiego państwa?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Grzegorz Dziemidowicz (były ambasador RP w Atenach)

Data emisji: 6.05.2015

Godzina emisji: 17.15

jm/mm

Czytaj także

Negocjacje ws. Grecji. "Nie skażemy kraju na długotrwałe duszenie się"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 13:04
Rząd Grecji chce osiągnąć wstępne porozumienie z międzynarodowymi wierzycielami na spotkaniu ministrów finansów strefy euro 24 kwietnia - powiedział grecki minister finansów Janis Warufakis w rozmowie z dziennikiem "Naftemporiki".
rozwiń zwiń