Europa u progu wielkiego kryzysu humanitarnego?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 19:45
Dziesiątki tysięcy imigrantów z ogarniętej wojną Syrii wędrują przez Bałkany, by dostać azyl w jednym z krajów Unii Europejskiej. Na granicach spotykają się z różnym przyjęciem.
Audio
  • Marta Szpala o wędrówce imigrantów przez Bałkany (Puls świata/Dwójka)
Imigranci na granicy grecko-macedońskiej
Imigranci na granicy grecko-macedońskiejFoto: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

- Grecy ułatwiają im przejazd na granicę grecko-macedońską - opowiadała w Dwójce Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Nie robią tego, co powinni robić zgodnie z regulacjami UE, czyli nie rejestrują uchodźców, nie sprawdzają czy są uprawnieni do statusu uchodźcy. Sprzyjają ich szybkiemu przepływowi.

Imigranci w Europie. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Dla wielu imigrantów krajem docelowym są Niemcy. Po drodze do przejścia są granice aspirujących do UE Macedonii i Serbii, krajów zbyt biednych, by obsłużyć tak dużą liczbę uciekinierów. Z kolei będące w Unii Węgry budują na swojej granicy zasieki i wprowadzają prawo, które ma odstraszyć uchodźców. Czy Europa jest w stanie pomóc ofiarom syryjskiego dramatu? Zdaniem Marty Szpali na razie najbardziej ludzkie oblicze w stosunku do imigrantów pokazują Serbowie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 24.08.2015

Godzina emisji: 17.15

bch/mc

Czytaj także

Macedonia: policja użyła gazu łzawiącego wobec uchodźców. Są ranni

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 13:22
W Macedonii policja użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć tysiące imigrantów, próbujących przedostać się przez granicę od strony Grecji. Uchodźcy spędzili noc w macedońskiej Gewgeliji - mieście na pograniczu z Grecją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macedonia: napływ uchodźców po zniesieniu blokady granicy z Grecją

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 20:27
Kolejne setki migrantów przedarły się w niedzielę do Macedonii, która w obliczu naporu na swą granicę z Grecją faktycznie zniosła utrzymywaną tam dotąd blokadę policyjną.
rozwiń zwiń