Czy możliwa jest odnowa polityczna NATO?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 19:00
– W końcu dla NATO temat bezpieczeństwa wschodniej flanki przestał być tematem tabu. Polska pracowała na to prawie dwie dekady – mówi w "Pulsie świata" Olaf Osica.
Audio
Szczyt NATO powinien zagwarantować Polsce odpowiedni poziom bezpieczeństwa politycznego i wojskowego.
Szczyt NATO powinien zagwarantować Polsce odpowiedni poziom bezpieczeństwa politycznego i wojskowego. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Gość Dwójki wyjaśnił, że odbywający się właśnie w Warszawie szczyt NATO to wydarzenie, na które Polska czekała od 1999 roku, czyli od momentu przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.  Do NATO weszliśmy na warunkach, które, delikatnie mówiąc, nie były takie, jakich oczekiwaliśmy. Rozszerzenie dokonało się tylko w sferze politycznej. Mam nadzieję, że po tym szczycie dokona się proces odnowy politycznej sojuszu, przestaniemy wydzierać sobie argument: których rejonów bezpieczeństwo jest ważniejsze i gdzie powinniśmy wysłać wojska – tłumaczył Osica.

Politolog podkreślił także, że, oceniając szczyt pod względem wojskowym, siły konwencjonalne NATO na pewno nie są wystarczającą ochroną przed potencjalną agresją ze strony Rosji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Paweł Reszka

Gość: Olaf Osica (Centrum Analityczne Polityka Insight)

Data emisji: 7.07.2016

Godzina emisji: 17.45

ob/mc

Czytaj także

Cameron w Warszawie. Będą bazy NATO w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 19:00
Główne tematy rozmów z premierem Wielkiej Brytanii to zasiłki dla Polaków mieszkających na Wyspach i wzmocnienie wschodniej flanki NATO. - Te sprawy należy traktować rozłącznie - przekonuje Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
rozwiń zwiń