Polskie Radio
Section05
Paweł Soloch

F-16 dla Ukrainy. Paweł Soloch: na ukraińskim niebie najwcześniej za kilka miesięcy

Na samym początku wojny nie było mowy o broni ciężkiej, np. czołgach, potem okazało się, że czołgi i artyleria są przekazywane Ukrainie. Teraz, po zmodernizowanych postsowieckich MiG-ach, przyszedł czas na F-16, które przekazywała także Polska - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja wojna na Ukrainie Paweł Soloch Magdalena Złotnicka USA

PR24 "Demonstracja na krawędzi konfliktu zbrojnego". Paweł Soloch o incydencie nad Morzem Czarnym

- Rosjanie mają zdolność do demonstrowania determinacji na krawędzi bezpośredniego konfliktu wojskowego, w tym są mistrzami, z tym musimy się liczyć, na to uważać. To sytuacje, które w określonych okolicznościach mogą się wymknąć spod kontroli i prowadzić do zbrojnej konfrontacji - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, były szef BBN, doradca prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie Morze Czarne Frontex Magdalena Złotnicka Paweł Soloch

Łotwa docenia Polaków. Odznaczenia dla Pawła Jabłońskiego, Pawła Solocha i Jakuba Kumocha

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński oraz doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Soloch zostali w czwartek odznaczeni przez prezydenta Łotwy Egilsa Levitsa. Państwowe wyróżnienie przyznane zostało też byłemu szefowi prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakubowi Kumochowi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Łotwa Ryga Paweł Jabłoński Paweł Soloch Jakub Kumoch

PR24 Szczyt ministrów Trójkąta Weimarskiego. Soloch: bez Polski nie ma rozmowy o bezpieczeństwie Europy

- Ta formuła pokazuje pozostałym naszym partnerom, że Polska jest na tyle istotnym krajem, że dialog na temat bezpieczeństwa naszego kontynentu, który chciałyby animować Francja i Niemcy, nie może się odbyć bez naszego udziału - mówił w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy i b. szef BBN Paweł Soloch, komentując nadchodzący szczyt ministrów ds. UE Trójkąta Weimarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Paweł Soloch Tadeusz Płużański prezydent

PR24 "Polska stała się stolicą całego regionu". Soloch o przemówieniu Bidena

- Ta wizyta i słowa wypowiedziane przez prezydenta mocarstwa światowego siłą rzeczy mają wymiar globalny, ale też proszę zwrócić uwagę, jak bardzo Polska stała się stolicą co najmniej dla całego regionu, (...) jak ważnym krajem jest również z perspektywy państw zachodnich - mówił w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Soloch, komentując wizytę i wystąpienie Joe Bidena w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Soloch Joe Biden Joe Biden w Polsce polityka POLSKA dyplomacja Antoni Opaliński

Ofensywa dyplomatyczna prezydenta Dudy. Soloch: Ukraina potrzebuje wsparcia Zachodu

- Rosjanie ciągle mają większe zasoby niż Ukraińcy, stąd tak silny nacisk i potężne apele o dostarczanie sprzętu wioskowego. Rosjanie postawili na wariant prowadzenia wojny znany z odległej przeszłości, na wykrwawienie, wyniszczenie przeciwnika - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, doradca społeczny prezydenta RP, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Joe Biden USA Andrzej Duda POLSKA polityka Paweł Soloch Mirosław Skowron

Paweł Soloch: różne okoliczności mogą wpłynąć na kształt wizyty Joe Bidena

- Mówi się o przygotowywanej przez Rosjan wielkiej ofensywie przeciwko Ukrainie. Jednocześnie nastąpiła dynamizacja przekazywania sprzętu ze strony Zachodu. Różne okoliczności mogą wpłynąć na ostateczny termin, kształt, formułę wizyty prezydenta USA w naszej części Europy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Soloch, doradca prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Paweł Soloch Joe Biden relacje polsko-amerykańskie wojna na Ukrainie Beata Michniewicz

Były szef BBN Paweł Soloch: Putin chyłkiem wycofuje się z nuklearnego wymiaru wojny

- Nie jest wykluczone, że Putinowi chodziło o zainicjowanie procesu, który prowadziłby do rozwiązań pokojowych po myśli Rosji. Rosja próbuje znaleźć rozwiązanie, które pozwoliłoby zachować jej twarz jako mocarstwo, ale też uzyskać maksymalne korzyści względem Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Od kilku dni Rosja straszy "brudną bombą", której rzekomo mają użyć Ukraińcy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Władimir Putin broń jądrowa ŚWIAT Paweł Soloch wojna 2022 Europa

Mobilizacja w Rosji i groźby Putina. Szef BBN: musimy naciskać na wzmocnienie wschodniej flanki

- To świadczy o jakiejś porażce Putina, ale mamy do czynienia niewątpliwie z eskalacją - mówił szef BBN Paweł Soloch w rozmowie w Polsat News. Odniósł się tym samym do decyzji przywódcy Rosji o mobilizacji oraz wysyłanych gróźb nuklearnych. Decyzje Putina jak zaznaczył są też sygnałem dla Zachodu i dla Polski. "W związku z tą mobilizacją musimy naciskać na zwiększoną obecność sojuszniczą na flance wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Paweł Soloch Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Polskie wsparcie dla Ukrainy. Szef BBN: jesteśmy tymi, którzy wywierają presję na Unii Europejskiej

- Polska w każdym wymiarze wspiera i będzie wspierać Ukrainę. Nasz prezydent oraz rząd równocześnie podejmują w tej sprawie działania na szczeblu międzynarodowym. (...) Jesteśmy tymi, którzy wywierają presję na Unii Europejskiej - skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Paweł Soloch armia Grzegorz Jankowski