Kolumbia. Przełomowe porozumienie z FARC

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 18:30
- To był wybór między sprawiedliwością a pokojem – tak zawarcie porozumienia między rządem Kolumbii a partyzantką FARC komentował Lech Miodek.
Audio
  • Lech Miodek w rozmowie o porozumieniu pokojowym z FARC (Puls świata/Dwójka)
Kolumbijski minister obrony Luis Carlos Villegas mówi o zawartym porozumieniu pokojowym z FAARC, Bogota, 26 sierpnia 2016 r.
Kolumbijski minister obrony Luis Carlos Villegas mówi o zawartym porozumieniu pokojowym z FAARC, Bogota, 26 sierpnia 2016 r.Foto: Mauricio Duenas Castaneda/ PAP/EPA

Jak tłumaczył w audycji były dyplomata w krajach Ameryki Łacińskiej, decyzja o zawarciu układu pokojowego z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii jest próbą odcięcia się od taktyki siłowej stosowanej przez poprzedniego prezydenta Kolumbii Álvaro Uribe. Dodatkowym czynnikiem, który przyczynił do porozumienia była zmiana okoliczności w regionie.

- Kuba poszła w kierunku normalizacji stosunków z USA, źle się dzieje w pobliskiej Wenezueli. Te okoliczności zostały wykorzystane przez FAARC – powiedział Lech Miodek.

Jaka jest reakcja Kolumbijczyków na zawarte porozumienie? Jaka była rola papieża Franicszka w procesie pokojowym?  W audycji również o zawartym porozumieniu, w którym m.in. znalazł się zapis gwarantujący kobietom prawo do nabywania własności ziemskiej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Magdalena Skajewska

Gość: Lech Miodek (dyplomata)

Data emisji: 26.08.2016

Godzina emisji: 17.45

mz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brazylijczycy w świetle olimpiady? Wygwizdywanie i wojsko

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 17:00
Czego dowiedział się świat o Brazylijczykach w trakcie letnich igrzysk? Gość "Pulsu świata", Bartłomiej Rabij, zwrócił m.in. uwagę na daleki od europejskiego sposób kibicowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filipiński prezydent - terminator i jego krwawa walka

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 17:00
- To jest człowiek jak z komiksu – tak o filipińskim prezydencie mówił Rafał Tomański, politolog i znawca Azji.
rozwiń zwiń