70. rocznica niepodległości Izraela. "To święto ma dwa oblicza"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 10:00
- Ludzie się cieszą, tańczą na ulicach, machają flagami. Ale jest też rewers, ta druga strona. To Palestyńczycy - opowiadał Grzegorz Ślubowski o tym, jak wygląda w Izraelu święto ogłoszenia niepodległości.
Audio
  • 70. rocznica niepodległości Izraela. "To święto ma dwa oblicza"
Obchody 70. rocznicy ogłoszenia przez Izrael niepodległości. Tel Awiw, 19 kwietnia 2018 r.
Obchody 70. rocznicy ogłoszenia przez Izrael niepodległości. Tel Awiw, 19 kwietnia 2018 r. Foto: PAP/ EPA/ABIR SULTAN

powstanie.jpg
Powstanie w getcie warszawskim - serwis specjalny

Dla Palestyńczyków, przypominał w Dwójce Grzegorz Ślubowski, to dzień narodowej tragedii. - Wspominają, że zostali w 1948 częściowo wypędzeni albo sami uciekli z terenów, które dzisiaj są terytoriami Izraela.

Co ciekawe, część izraelskiej lewicy świętowała w tym roku wspólnie z Palestyńczykami. Były to swoiste "obchody alternatywne dnia niepodległości”, które miały pokazywać, źe "nie tylko Żydzi są mieszkańcami tego państwa". - Takie spojrzenie na historię jest jednak w Izraelu coraz rzadsze. Coraz częściej dochodzi do głosu narracja, że nie ma możliwości porozumienia się z Palestyńczykami – mówił Grzegorz Ślubowski.

Obchody 70. rocznicy niepodległości Izraela wypadły tym roku w dniu 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Czy izraelskie media odnotowały to, co w związku z rocznicą powstania w getcie działo się w Polsce?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Gość: Grzegorz Ślubowski (specjalny wysłannik Polskiego Radia do Izraela)

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 17.45

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

70. rocznica ogłoszenia niepodległości Izraela

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 13:35
Izrael obchodzi 70. rocznicę ogłoszenia niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w środę po zachodzie słońca podniesieniem flagi narodowej. Zaraz potem odbyła się defilada wojskowa, rozpalono też pochodnię symbolizującą osiągnięcia państwa. O uroczystościach mówił w PR24 korespondent Polskiego Radia Michał Żakowski.
rozwiń zwiń