Polskie Radio
Section05
Benjamin Netanjahu

Bezprecedensowa koalicja – rotacyjny rząd w Izraelu

– Koronawirus przymusił Beni Ganca, by przełamał impas i porozumiał się z Netanjahu. Jednocześnie, donoszono wcześniej, że był silna frakcja w samej koalicji, by Ganc rozmawiał z rywalem. Najprawdopodobniej, tak, czy inaczej, podpisaliby porozumienie – mówi Agnieszka Bryc, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Agnieszka Bryc Izrael Patrycjusz Wyżga Benjamin Netanjahu

"Być albo nie być" premiera Benjamina Netanjahu

– Wagą tej walki politycznej jest przede wszystkim przyszłość Państwa Izrael, gdyż mamy do czynienia ze skazaniem Netanjahu na wieloletnie więzienie, ale stawka jest znacznie większa, bo przyszłością jest demokratyczny charakter Państwa Izrael kontra jego charkter religijny – komentowała w Trójce wybory parlamentarne w Izraelu Agnieszka Bryc z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Michał Żakowski Agnieszka Bryc Izrael wybory parlamentarne Benjamin Netanjahu

Premier Izraela chce aneksji Zachodniego Brzegu

Premier Izraela zapowiedział narzucenie władzy tego kraju na terenach palestyńskich na Zachodnim Brzegu. Byłoby to równoznaczne z aneksją ziem, należących do Arabów, na których znajdują się nielegalne żydowskie osiedla. Zapowiedź Benjamina Netanjahu padła tuż po ogłoszeniu przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa tzw. planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Izrael Palestyna Benjamin Netanjahu