Polskie Radio
Section05
Benjamin Netanjahu

Zmiana rządu w Izraelu. Budzisz: kariera polityczna Netanjahu może się szybko zakończyć

- Benjamin Netanjahu jest "bohaterem" skandali korupcyjnych. Toczą się przeciwko niemu postępowania, również sądowe. W związku z tym nie można wykluczyć, że zanim nowa koalicja rządowa się zużyje, on trafi do więzienia. I w tym sensie jego kariera polityczna może się szybko zakończyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Benjamin Netanjahu

"Rząd zmiany" w Izraelu. Ekspert: to bardzo barwna koalicji

Cele jednoczące koalicjantów to: odsunięcie od władzy Benjamina Netanjahu, zapobieżenie kolejnym przedterminowym wyborom i ustabilizowanie sytuacji wewnętrznej w Izraelu. - Chodzi o głębszą zmianę w sposobie funkcjonowania państwa, rozproszenie władzy, by stała się bardziej kolegialna, żeby decyzje były podejmowane w sposób mniej kontrowersyjny, żeby uwzględniać potrzeby różnych grup społecznych, a nie antagonizować je między sobą - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Zielińska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Benjamin Netanjahu Bliski Wschód ŚWIAT

"Naloty jeszcze potrwają, chcemy, by Hamas zapłacił" Izrael nie zaprzestanie działań wojennych

Izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył w niedzielę, że działania wojenne w Strefie Gazy na pełną skalę "potrwają jeszcze pewien czas". Dodał, że przywódcy Hamasu mają zapłacić wysoką cenę za ostrzał rakietowy Izraela. Niedziela jest najkrwawszym dotąd dniem obecnego konfliktu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Benjamin Netanjahu Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy przemoc wojsko terroryzm Palestyna Hamas Azja konflikty międzynarodowe

Prezydent USA rozmawiał telefonicznie z Netanjahu i Abbasem

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w rozmowie z premierem Benjaminem Netanjahu na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, potępił ataki rakietowe Hamasu i ubolewał nad ofiarami wśród cywilów po obu stronach.  Biden rozmawiał też telefonicznie z Prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Azja Izrael Palestyna konflikty międzynarodowe konflikt w Strefie Gazy Joe Biden USA Benjamin Netanjahu

"Ludzie krzyczeli, dusili się, wśród zabitych są dzieci". Świadek relacjonuje tragiczne wydarzenia w Izraelu

- Ludzie modlili się i krzyczeli, że nie mogą oddychać, było niewyobrażalnie tłoczno - powiedział dziennikowi "Israel Hajom" 22-letni Mandi, uczestnik święta ultraortodoksyjnych Żydów na górze Meron w Galilei, gdzie w nocy zginęło co najmniej 45 osób, stratowanych w wyniku wybuchu paniki. Wśród ofiar są dzieci, a 150 osób zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Benjamin Netanjahu

Izrael: Netanjahu dostał misję formowania rządu. O stabilną większość będzie mu jednak trudno

Izraelscy politycy rozpoczynają żmudne i niepewne negocjacje koalicyjne. Dotychczasowy premier Benjamin Netanjahu, który wygrał marcowe wybory, dostał misję sformowania nowego rządu. Jest jednak mało prawdopodobne, by udało mu się stworzyć stabilną koalicję. Bardziej prawdopodobne jest, że Izrael czekają kolejne, piąte w ostatnich latach wybory.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Benjamin Netanjahu