Polskie Radio
Section05
Grzegorz Ślubowski

Czy SPD wejdzie do rządu? Trwają rozmowy w Niemczech

- Zarząd SPD i sama partia bardzo się różnią. Szeregowi członkowie nie są zainteresowani koalicją, bo twierdzą, że partia potrzebuje oddechu, musi się na nowo zdefiniować. Z kolei góra uważa, że ważne zadania w stosunku do państwa upoważnia zarząd SPD, kierownictwo partii, żeby ten rząd tworzyć - mówił na antenie radiowej Jedynki Kornelius Ochman ("Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej").
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Angela Merkel Niemcy CDU SPD Chiny ŚWIAT

"Łukaszenka stara się mrugać okiem"

- To działanie o charakterze przede wszystkim finansowym, ale również ma wymiar polityczny. Prezydent Aleksander Łukaszenka stara się mrugać okiem, pokazywać, jak bardzo Białoruś się liberalizuje - proszę, można do Mińska czy Grodna wjechać bez wizy - mówił na antenie radiowej Jedynki Adam Eberhardt, dyrektor OSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Adam Eberhardt Białoruś Aleksander Łukaszenka Stany Zjednoczone Donald Trump

Wydarzenia na świecie w 2017 roku. Podsumowanie

Rywalizacja między starym a nowym porządkiem w Europie i na świecie, spadek popularności szkockich nacjonalistów i unieważnienie wyborów w Afryce to – zdaniem dziennikarzy Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia – najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Gośćmi Świata w Powiększeniu byli Grzegorz Ślubowski, Agata Kasprolewicz i Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  2017 Afryka Wielka Brytania Brexit Emmanuel Macron Donald Trump Szkocja Agata Kasprolewicz Kenia Magdalena Skajewska Francja Grzegorz Ślubowski

"Możemy zapomnieć o sankcjach. Nikt tego nie bierze pod uwagę"

- Znamy deklaracje Węgier z przeszłości, dziś zostały one powtórzone, że na sankcje wobec Polski oni się nie zgodzą, więc właściwie możemy zapomnieć o sankcjach. Nikt tego nie bierze pod uwagę, nie jest to tutaj nawet dyskutowane - mówiła na antenie radiowej Jedynki Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Beata Płomecka Komisja Europejska Unia Europejska

Migracja przyczyną sukcesu skrajnej prawicy w Austrii?

- Partia wolnościowa koncentruje się głównie na walce z islamem, z imigrantami, na tych rzeczach, które dotykają Austrię na sposób u nas mało znany. Do liczącego 8,5 mln mieszkańców państwa przyjęto 100 tys. uchodźców. To taki sam współczynnik, jak w Niemczech - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Jędroszczyk ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Jędroszczyk Grzegorz Ślubowski Austria rząd imigranci w Europie uchodźcy

Kryzys Unii Europejskiej już się skończył?

- Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że Unia Europejska jest w takim ciężkim kryzysie. Najtrudniejsze lata ma już chyba za sobą. Od 2014 roku trwa ożywienie gospodarcze - mówił w audycji "Więcej świata" dr hab. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw międzynarodowych). Komentował słowa Mateusza Morawieckiego z expose, który mówił m.in. o kryzysie UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska strefa euro Bliski Wschód Izrael Jerozolima Palestyna Niemcy Francja Emmanuel Macron Wojna w Syrii Grzegorz Ślubowski Adam Balcer

Korsyka pójdzie drogą Katalonii? Nacjonaliści wygrali wybory

- W warunkach tego przekonania francuskiego, że każdy obywatel Francji jest Francuzem i ma być identyczny z innymi Francuzami, rodził się na Korsyce opór. To jedyny region Francji metropolitarnej, o odmiennej tożsamości, co od lat 80. zaowocowało przyznaniem im autonomii - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Korsyka Grzegorz Ślubowski Andrzej Szeptycki Francja katalonia Jarosław Guzy

Brexit i granice pomiędzy Irlandiami. Stanowisko premiera

- Tej granicy teraz praktycznie nie ma. Po Brexicie będzie zupełnie inna sytuacja. To będzie taka linia odgradzająca Wielką Brytanię od UE. Władze w Dublinie mówią, że nie wyobrażają sobie, żeby zostały wprowadzone kontrole, żeby to utrudniało przepływ towarów i usług - mówiła o kwestii granicy między Irlandią a Irlandią Północną Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Płomecka Grzegorz Ślubowski Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Piotr Pogorzelski Piotr Jędroszczyk

Stosunki polsko-ukraińskie. Kto kogo bardziej potrzebuje?

- To, że Polska bardziej potrzebuje Ukrainy, niż Ukraina Polski jest obiektywnym faktem - powiedział na antenie Jedynki Vitalij Portnikow. - Dopiero w zeszłym roku nowy rząd Polski postanowił przestać traktować Ukrainę jako dorastające dziecko polityczne, tylko jako państwo już dorosłe i zaczął wystawiać rachunki i żądać wzajemności - stwierdził prof. Jan Malicki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Michał Żakowski Ukraina UPA banderyzm Jan Malicki

"Do sankcji UE na Polskę jeszcze daleka droga"

- Parlament Europejski musi uchwalić wszczęcie tej procedury większością 2/3 głosów. Patrząc na głosy w czasie dzisiejszej debaty, bo to było posiedzenie plenarne, a więc taka próba, tej większości 2/3 nie osiągnięto - mówił na antenie radiowej Jedynki Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Guzy Parlament Europejski Komisja Europejska Grzegorz Ślubowski Dariusz Rosiak Zimbabwe