Nowy prezydent Kuby. "To nie jest koniec rządów braci Castro"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 12:38
- To Raul Castro pozostanie konstruktorem dalszych przemian na Kubie. Sam takie zapowiedział, spełnił również obietnicę, że zrezygnuje z ponownego kandydowania na przewodniczącego Rady Państwa - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Dembicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dr Katarzyna Dembicz o sytuacji na Kubie po zmianie prezydenta (Puls świata/Dwójka)
Nowo wybrany prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel (L) i dotychczasowy przywódca wyspy Raul Castro (P)
Nowo wybrany prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel (L) i dotychczasowy przywódca wyspy Raul Castro (P)Foto: Adalberto Roque/PAP/EPA

57-letni Miguel Diaz-Canel został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Kuby. Raul Castro, dotychczasowy przywódca wyspy, pozostanie do 2021 roku szefem Komunistycznej Partii Kuby. - To organ, który wyznacza politykę państwa, zarówno wewnętrzną, jak i nadaje kurs polityce zagranicznej - tłumaczyła ekspert.

Jak dodała dr Katarzyna Dembicz, Raul Castro ma również nadal sprawować zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. - Na Kubie wojsko sprawuje kontrolę nie tylko nad bezpieczeństwem kraju, zewnętrznym i częściowo też wewnętrznym, ale również kontroluje znaczną część gospodarki - podkreślała. 

Dlaczego Raul Castro zrezygnował z urzędu prezydenta? Czy sytuacja zwykłych Kubańczyków zmienia się na lepsze? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: dr Katarzyna Dembicz (UW, Fundacja im. prof. Andrzeja Dembicza)

Data emisji: 20.04.2018

Godzina emisji: 17.45

pg/gs

Czytaj także

Dlaczego doszło do odwołania Rexa Tillersona?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 10:00
Andrzej Dąbrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych komentował w Dwójce zdymisjonowanie sekretarza stanu USA przez Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń