Zamieszki w Katalonii. Ekspert: to nie koniec żądań

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 08:17
- Protestujący Katalończycy to nie tylko zwolennicy niepodległości. Wśród tysięcy demonstrantów znaleźli się ludzie oburzeni wysokością wyroków wydanych na niepodległościowych aktywistów. Oni nie chcą rozwodu z Hiszpanią, ale uważają, że wyroki te są rażąco niesprawiedliwe. Dążenia do niepodległości będą narastać - mówił w Dwójce Maciej Okraszewski, publicysta.
Audio
Protestujący na ulicach Barcelony
Protestujący na ulicach BarcelonyFoto: PAP/EPA/Toni Albir

Brexit 1200.jpg
Brexit. Niepewność co do procedury w brytyjskim parlamencie

W audycji "Puls świata" rozmawialiśmy o gwałtownych protestach, które od tygodnia trwają w Barcelonie. Z najnowszych doniesień wynika, że w wyniku zamieszek ucierpiało ponad 600 osób, a zatrzymano 104 osoby, z których 28 zostały tymczasowo aresztowane.

Strajk i zamieszki

Demonstracje rozpoczęły się po tym jak hiszpański Sąd Najwyższy skazał na wieloletnie więzienie dziewięciu katalońskich liderów politycznych - byłych członków rządu Carlesa Puigdemonta, którzy byli oskarżeni o bunt przeciw władzy w związku ze zorganizowaniem uznanego przez Madryt za nielegalne referendum w sprawie niepodległości Katalonii w 2017 roku. Puigdemont uniknął procesu, ponieważ przebywa w Belgii. Jego współpracownicy otrzymali wyroki od 9 do 13 lat pozbawienia wolności. W regionie rozpoczął się strajk, a ludzie masowo zaczęli protestować.

Czy niepodległościowe dążenia w Katalonii osłabną po drakońskich wyrokach wymierzonych liderom politycznym? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Rozmawiał: Dariusz Rosiak

Gość: Maciej Okraszewski (portal działzagraniczny.pl)

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burzliwa noc w Katalonii. 20 tys. separatystów starło się z policją

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 10:11
Kilkadziesiąt tysięcy zwolenników niepodległości Katalonii starło się w nocy z wtorku na środę z oddziałami szturmowymi policji. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w głównych miastach regionu: Barcelonie, Tarragonie, Leridzie, Sabadell i Geronie.
rozwiń zwiń