Stosunki polsko-rosyjskie po katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 20:47
- Dzisiaj w rosyjskich realiach politycznych sprawa Smoleńska praktycznie nie istnieje. Rosja nie zdecydowała się na oddanie wraku samolotu, ale nie jest to postrzegane nawet jako trzecioplanowa kwestia w rosyjskiej polityce - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia była ambasador w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Audio
  • Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o stosunkach polsko-rosyjskich po katastrofie smoleńskiej (Puls świata/Dwójka)
Pamiątkowy głaz z tablicą na miejscu katastrofy rządowego Tu-154M w Smoleńsku
Pamiątkowy głaz z tablicą na miejscu katastrofy rządowego Tu-154M w SmoleńskuFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska, obok którego położony jest Katyń, udała się polska delegacja rządowa. Samolot rozbił się w pobliżu smoleńskiego lotniska, w wyniku czego zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. prezydent Lech Kaczyński. Rosja nie zdecydowała się jednak na oddanie wraku samolotu.

- W rosyjskiej polityce rzadko ktokolwiek wraca, nawet w szerszej debacie publicznej, do tego tematu. Ta sprawa nie ma już znaczenia dla rosyjskich mediów politycznych i nie jest czymś, o czym ktokolwiek by dyskutował, czy zastanawiał się nad sensownością decyzji o tym, że wrak nie będzie zwrócony - mówiła była polska ambasador w Moskwie.

Zdaniem Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, obecnie Polska nie jest postrzegana przez Rosję jako kraj, z którym "robi się politykę". - Nasze stosunki z Rosją były zawsze asymetryczne, nie tylko, jeżeli chodzi o potencjał terytorialny. Były jednak momenty, gdy Polska zaczynała nabierać jakiejś wagi dla Rosji. Ja bym to lokowała około roku przed katastrofą smoleńską i potem jeszcze rok lub dwa po katastrofie - podkreśliła. Według niej obecnie jesteśmy przez Rosję postrzegani nie jako partner w interesach, lecz kraj, którym można manipulować.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Przygotował: Adrian Bąk

Gość: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (była ambasador w Moskwie)

Data emisji: 9.04.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Rosyjska dezinformacja wokół koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 17:57
- Specjalna komórka zajmująca się dezinformacją w Unii Europejskiej do dzisiaj zarejestrowała 112 przypadków dezinformacji rosyjskiej związanej z koronawirusem. Opracowała też specjalny raport, pokazujący jaką narrację Rosjanie promują w sieciach społecznościowych - mówiła w "Pulsie świata" prof. Agnieszka Legucka.
rozwiń zwiń