Rosyjska dezinformacja wokół koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 17:57
- Specjalna komórka zajmująca się dezinformacją w Unii Europejskiej do dzisiaj zarejestrowała 112 przypadków dezinformacji rosyjskiej związanej z koronawirusem. Opracowała też specjalny raport, pokazujący jaką narrację Rosjanie promują w sieciach społecznościowych - mówiła w "Pulsie świata" prof. Agnieszka Legucka.
Audio
  • Prof. Agnieszka Legucka o rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/NickolayV

W czasie trwającej epidemii pojawia się wiele fałszywych informacji. Niektóre bezpośrednio dotyczą Polski, np. taka, że Polska nie zgodziła się na przelot rosyjskich samolotów do Włoch. Problem tylko w tym, że Moskwa sama się o to nie zwróciła. Czy możemy mówić o kampanii dezinformacji związanej z pandemią?

- Od stycznia br., czyli momentu, gdy pandemia zaczęła przechodzić do Europy Zachodniej, obserwujemy zmasowaną akcję propagandową i dezinformacyjną dotyczącą koronawirusa. Nie jest już skupiona na jednym państwie, lecz na wielu państwach i płaszczyznach - mówiła prof. Agnieszka Legucka. Dodała, że ta kampania połączona jest z aktywnością propagandową skierowaną na zewnątrz, pokazującą, że Rosja jest w stanie dostarczać pomoc, podczas gdy np. Polska to blokuje. - Ten przelot odbył się po prostu z założenia inną trasą i nie było potrzeby logistycznej, żeby dokonywał się tą - wyjaśniła ekspertka.

Jaki cel ma Rosja? Zdaniem prof. Agnieszki Leguckiej, przede wszystkim chce spowodować osłabienie Unii Europejskiej, NATO i więzi euroatlantyckich, aby zmienić układ sił po pandemii. - Rosja ma za główny cel zdyskredytowanie Unii Europejskiej, która w przekonaniu dyskutantów ma osłabione możliwości pomocy Włochom, że właściwie nie jest potrzebna państwom członkowskim i przeszkadza w wielu sytuacjach, co jest oczywiście fałszywą tezą. A to, że rozpowszechnia się ona po polskich mediach, świadczy o tym, ile osób na ten temat dyskutuje - podkreśliła.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 26.03.2020

Godzina emisji: 16.45

am

Czytaj także

"Zawiesiliśmy konta powiązane z rosyjskim wywiadem". Komunikat Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 15:15
- Facebook zawiesił sieć kont wykorzystywanych przez rosyjski wywiad wojskowy do rozsiewania w internecie fałszywej narracji wymierzonej w Ukrainę i sąsiednie kraje - poinformował dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Facebooku Nathaniel Gleicher.
rozwiń zwiń