REKLAMA

USA i Turcja. Koniec przyjaźni i sojuszu?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 09:00
Na stosunki między Ankarą a Waszyngtonem rzuciła cień sprawa amerykańskiego pastora oskarżonego w Turcji o terroryzm. Donald Trump zagroził, że jeśli Turcja nie uwolni pastora, USA nałożą na nią "szerokie sankcje". I przeszedł od słów do czynów.
Audio
  • USA i Turcja. Koniec przyjaźni i sojuszu? (Puls świata/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: sashk0/shutterstock.com

miedwiediew_pap_1200.jpg
Sankcje USA wobec Rosji. Będzie wojna gospodarcza?

Prezydent Recep Tayyip Erdogan twierdzi, że swoimi posunięciami USA próbują upokorzyć Turcję. W "Pulsie świata" rozmawialiśmy o fatalnym stanie relacji dwóch najlepiej uzbrojonych sojuszników z NATO.  - Sprawa pastora przelała tylko czarę goryczy, bo stosunki między USA i Turcją zaczęły się psuć już lata temu. Po zakończeniu zimnej wojny okazało się, że wraz z upływem czasu oba kraje mają coraz bardziej rozbieżne interesy – mówił w audycji Karol Wasilewski.

Prezydent Erdogan ocenił, że spadek wartości waluty tureckiej jest wynikiem "spisku politycznego" przeciwko jego krajowi. Przestrzegł, że Turcja zareaguje na tę sytuację, szukając "nowych rynków i sojuszników". Jaką alternatywę poza sojuszem z USA ma Turcja? Czy groźby prezydenta Erdogana należy traktować poważnie? O tym w nagraniu audycji.

*** 

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 13.08.2018

Godzina emisji: 17.00

mko

Czytaj także

Turcja chce "odbudowy zaufania w NATO", a walczy w Syrii z sojusznikami USA

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 16:16
Nie byłoby właściwe, aby Turcja i USA dyskutowały o potencjalnej "strefie bezpieczeństwa" w Syrii, dopóki nie zostaną rozwiązane kwestie zaufania między sojusznikami z NATO - oświadczył szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. W Syrii trwa turecka ofensywa przeciw siłom kurdyjskim wspieranym przez USA.
rozwiń zwiń