Polskie Radio
Section05
Recep Tayyip Erdogan

Erdogan proponuje spotkanie Putin-Zełenski w Stambule. Mówi też o kontynuacji dialogu z Rosją

Prezydent Turcji poinformował, że podczas spotkania z Władimirem Putinem zaproponował mu spotkanie z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim w Stambule. Potwierdził też, że Ankara zgodziła się na częściową płatność za rosyjski gaz w rublach.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Rosja serwis wschodni Władimir Putin Wołodymyr Zełenski Recep Tayyip Erdogan ŚWIAT Europa wojna 2022

Rosja chce obejść zachodnie sankcje. Liczy na pomoc Turcji

Rosja miała prosić Turcję o pomoc w obejściu zachodnich sankcji - poinformowały rosyjskie media niezależne. Prośba miała charakter nieformalny i nie wiadomo, czy ta kwestia została poruszona w Soczi na spotkaniu Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Wcześniej media informowały, że chodzi o zafałszowanie miejsca pochodzenia ropy i produktów ropopochodnych, które sprzedawany byłyby krajom trzecim - donosi korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Turcja wojna 2022 sankcje Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan

Polityka prezydenta Erdogana. Witold Repetowicz: Turcja jest oknem Rosji na świat

- Obecnie patrzymy na Turcję przez pryzmat partii rządzącej AKP oraz prezydenta Erdogana, a poza AKP jest też inna Turcja, która być może wygra wybory w przyszłym roku i ta opozycja jest zdecydowanie bardziej zorientowana na współpracę z Zachodem - przyznał na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. międzynarodowych Witold Repetowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Azja Europa Turcja Rosja Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan

Nie tylko Putin ma imperialne zapędy? "Marzeniem Erdogana jest odbudowa Imperium Osmańskiego"

Były szef izraelskich służb specjalnych Danny Yatom udzielił wywiadu greckiemu portalowi Ekathimerini, w którym skomentował politykę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Stwierdził, że przywódca obecnie "czuje się słaby politycznie", jednak "jego marzeniem od dawna jest powrót Imperium Osmańskiego". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Turcja Recep Tayyip Erdogan Izrael służby specjalne

Erdogan "załatwił" Putina. Rosyjski przywódca musiał poczekać [WIDEO]

Władimir Putin słynie ze specyficznego zachowania podczas spotkań z przywódcami innych państw. Mianowicie - spóźnia się, aby pokazać swoją "siłę" - podczas gdy czekający siedzą sami "upokorzeni". Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan postanowił nieco odwrócić role. O szczegółach korespondent IAR Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan Rosja Turcja Iran Teheran Europa Wojciech Cegielski ŚWIAT

Zełenski rozmawiał z Erdoganem. "Debatowaliśmy o sposobach odblokowania ukraińskich portów"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył rozmowę z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Dyskusja dotyczyła m.in. zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego, wywołanych przez Federację Rosyjską, a także sposobów odblokowania ukraińskich portów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Wołodymyr Zełenski Recep Tayyip Erdogan Turcja

Negocjacje Rosji z Ukrainą. Prezydent Turcji: trzeba jak najszybciej zatrzymać tę tragedię

W pałacu Dolmabahce w Stambule rozpoczęła się we wtorek rano kolejna runda negocjacji pokojowych Ukrainy z Rosją - poinformował portal RBK-Ukraina. Obie delegacje przyleciały do Stambułu w poniedziałek. Delegacje zostały powitane przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Europa wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Turcja Recep Tayyip Erdogan

Karolina Olszowska: Turcji zależy na zakończeniu wojny Rosji z Ukrainą

Karolina Olszowska, turkolog z UJ, komentowała w Polskim Radiu 24 wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji. Jak zauważyła, Turcji zależy na zakończeniu wojny, bo ma ona swoje interesy z Ukrainą, ale też z Rosją. - Mam wrażenie, że to też był próba nacisku na Turcję, próba przypomnienia, że postawa w tej wojnie musi być jednak troszkę bardziej jednoznaczna - mówiła rozmówczyni Antoniego Opalińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Turcja Andrzej Duda Europa Recep Tayyip Erdogan Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni

Wojna na Ukrainie. Andrzej Duda leci do Turcji, będzie rozmawiał z Erdoganem

Prezydent Andrzej Duda wybiera się w środę z wizytą do Ankary, aby spotkać się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Informację o tym przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP. Jak napisał, wizyta ta będzie miała charakter roboczy i odbędzie się bez udziału osób trzecich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Turcja Ukraina Rosja wojna 2022 Recep Tayyip Erdogan

"Konieczna deeskalacja". Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Turcji o sytuacji wokół Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o sytuacji wokół Ukrainy - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Obaj prezydenci podkreślili konieczność deeskalacji napięcia - dodał Kumoch.
Zobacz więcej na temat:  serwis wschodni wojna na Ukrainie Europa Rosja wojsko infografika Ukraina Europa Środkowo-Wschodnia ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan