Polskie Radio
Section05
Recep Tayyip Erdogan

"Ta brutalna wojna musi się skończyć". Andrzej Duda dla CNN o rosyjskim imperializmie i wsparciu Ukrainy

Zachodnie wsparcie dla Ukrainy musi pozostać niewzruszone, ta pomoc jest gwarancją tego, że w przyszłości zapanuje pokój, a rosyjski imperializm zostanie pokonany - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN, przeprowadzonym przy okazji wtorkowego wystąpienia polskiego przywódcy na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Zobacz więcej na temat:  USA Andrzej Duda ONZ ŚWIAT Ameryka Północna Nowy Jork Turcja Recep Tayyip Erdogan

PR24 Spotkanie Putina z Erdoganem. "Turcja jest ostatnim oknem Rosji na świat"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w poniedziałek z Władimirem Putinem w Soczi o zniesieniu blokady eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. W Polskim Radiu 24 negocjacje komentowali prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) i prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin zboże Paweł Lekki

Spotkanie Putina z Erdoganem. Prezydent Turcji widzi szansę na przełamanie kryzysu zbożowego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu z Władimirem Putinem ocenił, że możliwe jest wypracowanie rozwiązań, które umożliwią Ukrainie bezpieczny transport zboża przez Morze Czarne. - Ukraina musi szczególnie złagodzić swoje podejście, aby możliwe było podjęcie wspólnych kroków z Rosją - stwierdził Erdogan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Turcja Rosja Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan wojna na Ukrainie wojna 2023

Spotkanie Erdogan-Putin. Kluczowe będą rozmowy ws. porozumienia zbożowego

- Odblokowanie porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne, jest najważniejszym tematem moich poniedziałkowych rozmów z Władimirem Putinem - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który spotyka się z rosyjskim dyktatorem w Soczi.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin zboże

"Składowa część scenariusza rosyjskiej polityki". Jan Piekło o kryzysie zbożowym na Ukrainie

W czwartek w Waszyngtonie Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego. W środę o sprawie rozmawiali prezydenci Putin i Erdogan. Turecki przywódca zaapelował o powrót do umowy zbożowej. Tymczasem Rosja ostrzeliwuje kolejne magazyny z ukraińskim zbożem. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa zboże Michał Strzałkowski ONZ Turcja Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan

Osłabienie relacji między Erdoganem i Putinem? "Washington Post": to najnowsza konsekwencja agresji na Ukrainę

"Washington Post" podaje, że "najnowszą konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę może być osłabienie relacji między Władimirem Putinem a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który w ostatnim czasie czyni coraz więcej prozachodnich gestów, w tym wycofując sprzeciw wobec przyjęcia Szwecji do NATO i wspierając Kijów".
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie dyplomacja Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan ŚWIAT Europa

Przyszłość Szwecji w NATO a interesy tureckich władz. "Erdogan będzie grał na czas"

Szef NATO Jens Stoltenberg wezwał władze Turcji do nieblokowania akcesji Szwecji do sojuszu. Kraj ten jego zdaniem podjął działania i wypełnił zobowiązania, na które czekały władze w Ankarze. Teraz, jak uważa Stoltenberg, pora na ruch ze strony Turcji i Recepa Tayyipa Erdogana, który rozpoczął kolejną kadencję na stanowisku prezydenta. - Erdogan będzie chciał maksymalnie wykorzystać tę sytuację, grając na czas do granic możliwości - przewiduje dr Grzegorz Gil z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska NATO Szwecja Turcja Recep Tayyip Erdogan Jens Stoltenberg