Polskie Radio
Section05
Wojna w Syrii

Orędzie Putina. "W jakiś sposób trzeba ożywić społeczeństwo"

- To przemówienie było bardzo ostre, nawet jak na rosyjskie warunki. Z jednej strony to się wpisuje w logikę kampanii wyborczej, które jak wiadomo są rozstrzygnięte, ale w jakiś sposób trzeba ożywić społeczeństwo, które ma po raz czwarty wybrać Putina na prezydenta - mówił na antenie radiowej Jedynki Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Władimir Putin Rosja Wojna w Syrii Stany Zjednoczone Donald Trump Węgry Viktor Orban Fidesz Szymon Kardaś Jarosław Guzy

Kolejne rozszerzenie UE w 2025 roku? Kolej na Bałkany

- W szerszym kontekście ta wizyta jest pewnym paradoksem, bo to sam Jean-Claude Juncker mówił w 2014 roku, że za jego kadencji nie będzie rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich.Teraz mamy do czynienia ze wskazaniem konkretnej daty - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Bałkany Jean-Claude Juncker Borys Niemcow Wojna w Syrii Paweł Lekki Adrian Bąk

Co czeka polsko-ukraińskie relacje?

- W relacjach polsko-ukraińskich jest coraz gorzej i myślę, że lepiej nie będzie - uważa Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych. - Nawet jak coś się udaje zażegnać, tak jak w polsko-żydowskiej awanturze, to zawsze uda się jeszcze coś takiego powiedzieć, że ten konflikt wybucha na nowo - mówił gość radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Unia Europejska Francja Syria Rosja Wojna w Syrii Magdalena Skajewska ŚWIAT

"Najemnicy Rosji w konflikcie w Syrii to żadna nowość"

Rosyjskie MSZ przyznało, że w trakcie starć w Syrii ucierpiały dziesiątki obywateli Rosji. Był to pierwszy komunikat, w którym Moskwa oficjalnie potwierdziła doniesienia mediów o zabitych i rannych najemnikach - obywatelach Federacji Rosyjskiej. - Użycie najemników to nie nowość w wojnie syryjskiej - komentował w radiowej Jedynce Andrzej Talaga.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Unia Europejska Francja Syria Rosja Wojna w Syrii Magdalena Skajewska ŚWIAT

Premier Izraela: zadaliśmy ciężkie ciosy siłom Iranu i Syrii

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył na posiedzeniu rządu, że jego kraj zadał „ciężkie ciosy” siłom syryjskim i irańskim w Syrii. Zapowiedział też dalsze działania wymierzone we wrogów państwa żydowskiego. Czy Izrael zostanie wciągnięty przez Iran w wojnę z Syrią i jakie mogą być tego konsekwencje? W magazynie "Świat w Powiększeniu" sprawę skomentował Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Benjamin Netanjahu Izrael Syria Iran Wojna w Syrii