Grecy mieli Prometeusza i Edypa. My mamy "pieseła" i Volkswagena Garbusa

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 18:00
- Memy to współczesne odpowiedniki mitów - uważa blogerka Natalia Hatalska. Czy dlatego potrzebne jest nam "to samo zdjęcie Bogusława Lindy codziennie"?
Audio
  • Grecy mieli Prometeusza i Edypa. My mamy "pieseła" i Volkswagena Garbusa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Mem nie musi być obrazkiem z dowcipnym podpisem. Do tej samej kategorii należy poczciwy Volkswagen Garbus.
Mem nie musi być obrazkiem z dowcipnym podpisem. Do tej samej kategorii należy poczciwy Volkswagen Garbus.Foto: wikipedia, domena publiczna

Wszystkie przywołane memy mają formę wizualnych żartów złożonych z obrazka i dowcipnego podpisu. To jednak nie wyczerpuje definicji zjawiska. - Pojęcie "mem" wprowadził już w latach 80. profesor Richard Dawkins. To każda jednostka kulturowa, replikująca się jak geny, wędrująca z umysłu do umysłu i stopniowo przetwarzana - wyjaśniła Natalia Hatalska. - Rozwój internetu i ekspansja kultury obrazkowej zdecydowały o dominującej dziś formie zjawiska. Ale memem był także Volkswagen Garbus czy popularne napisy na murach - dodała.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie: Bartek Chaciński
Goście: Ryszard Wolff (publicysta), Natalia Hatalska (blogerka), prof. Mirosław Filiciak (kulturoznawca, SWPS), Maciej Kaczyński i Patryk Bryliński (zmemlani.pl)
Data emisji: 17.11.2014
Godzina emisji: 18.00

mm/fbi

Czytaj także

Internet u fryzjera. Zdecentralizowana technologia

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 15:38
- W małych miejscowościach nowe technologie są bardzo widoczne w salonach fryzjerskich i kosmetycznych - mówiła w Dwójce Katarzyna Chojecka, która prowadziła badania etnologiczne pod kierunkiem dra Piotra Cichockiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnieni od ekranu? Ciemne i jasne strony Internetu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 13:00
– Tak naprawdę nie ma dwóch światów. Internet dawno przestał być czymś, do czego się wchodzi. Nie jest alternatywą dla rzeczywistości, tylko kolejnym medium, które towarzyszy nam na każdym kroku – mówił w Dwójce psycholog dr Krysztof Krejtz w dyskusji wywołanej książką "Wyloguj się do życia" Williama Powersa.
rozwiń zwiń