Hip-hop to nowy jazz. Potęga Afroamerykanów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 10:00
– Ta muzyka narodziła się z gniewu młodych ludzi z Bronksu, a stała się w końcu wyrazem buntu młodzieży na całym świecie – mówił Tomasz Zalewski, autor książki "Harlem".
Audio
  • O współczesnej pozycji kultury afroamerykańskiej na świecie mówią Tomasz Zalewski, Jakub Rużyłło i Julian Jeliński (O wszystkim z kultura/Dwójka)
Okładka magazynu Time z twarzą Kanyego Westa. Czy rzeczywiście należy on jeszcze do przedstawicieli kultury Afroamerykanów?
Okładka magazynu "Time" z twarzą Kanyego Westa. Czy rzeczywiście należy on jeszcze do przedstawicieli kultury Afroamerykanów?Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Pozycja kultury afroamerykańskiej za czasów Baracka Obamy wyraźnie się zmieniła. Kilka dni temu pojawiło się wydanie tygodnika "Time" z doroczną listą stu najbardziej wpływowych ludzi świata. Okładkę numeru zdobi twarz czarnoskórego rapera i producenta Kanyego Westa.

Czy trwający od dekady triumfalny pochód kultury afroamerykańskiej to wyraz czegoś, co można nazwać negrofilią? Filozof i publicysta Julian Jeliński zwrócił uwagę na to, że Kanye West jest w tym względzie dość kłopotliwą postacią - także dla samych Afroamerykanów.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Bartek Chaciński

Goście: Tomasz Zalewski (wieloletni korespondent polskich mediów w USA, autor książki "Harlem"), Jakub Rużyłło (dziennikarz, radiowiec i artysta hiphopowy), Julian Jeliński (filozof, publicysta, tłumacz)

Data emisji: 20.04.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/iz

Czytaj także

Martin Luther King i jego walka o równouprawnienie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 05:40
- Mam marzenie, że pewnego dnia naród nasz wzniesie się na wyżyny prawdziwego sensu swojej wiary i uzna za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi - mówił Martin Luther King.
rozwiń zwiń