Czy książka elektroniczna nas zuboży?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 19:00
Pesymiści twierdzą, że interaktywne e-booki pozbawią nas wyobraźni i zmniejszą zdolność koncentracji. Zwolennicy zauważają, że książki elektroniczne są paradoksalnie powrotem do korzeni.
Audio
  • Czy e-booki zmienią rynek książki? Dyskusja w Dwójce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Użytkownicy e-booków podkreślają, że dzięki nim mogą zabrać na wakacje całą bibliotekę.
Użytkownicy e-booków podkreślają, że dzięki nim mogą zabrać na wakacje całą bibliotekę.Foto: Glowimagers/EastNews

- Książka i w przeszłości przyjmowała bezcielesną postać ustnej opowieści - zauważał w Dwójce dr Roman Chymkowski z Biblioteki Narodowej. Nawiązania e-booków do najstarszych zabytków pisma dostrzegał Jacek Weihert z wydawnictwa Allegro. Gość audycji podkreślał, że specyfika lektury książki cyfrowej bliższa jest czytaniu zwojów, niż przewracaniu stron w książce.

Zdaniem pisarza Jacka Dukaja, który swą ostatnią powieść wydał właśnie formie e-booka, książka elektroniczna jest tylko formą przejściową i przetrwa jedno pokolenie. Według niego czytanie w przyszłości niewiele będzie miało wspólnego z jakimikolwiek nośnikami.

***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: dr Roman Chymkowski z Biblioteki Narodowej, pisarz Jacek Dukaj, Jolant Karwowska z Fundacji Festina Lente oraz Jacek Weihert z wydawnictwa Allegro.

Data emisji: 13.05.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/tj

Czytaj także

"Starość aksolotla" Jacka Dukaja. Apokalipsa z dodatkami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 12:00
– To odpowiedź na zmieniające się nawyki czytelnicze, eksperyment, który ma pokazać możliwości książki cyfrowej – mówił Jacek Weichert, wydawca "Starości aksolotla".
rozwiń zwiń