Czy George Lucas wymyślił swój własny mit?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 21:00
- Istnieje mit, że świat "Gwiezdnych wojen" został bardzo dokładnie wymyślony, zanim w ogóle nakręcono pierwsze ujęcie najstarszego filmu serii. Uważny widz wie jednak, że to nieprawda - powiedział publicysta Jan Długosz.
Audio
  • Rozmowa o micie "Gwiezdnych wojen" i ich twórcy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
George Lucas
George LucasFoto: Paul Smith/Featureflash/Shutterstock

- Przemyślany był tylko pewien sposób opowiadania historii, nawiązujący do współczesnych teorii mitu, rozległego kanonu literackiego i w ogóle kulturowego. Te zapożyczenia stały się wehikułem napędzającym opowieść - dodał nasz gość. W świecie Lucasa odnaleźć można elementy zaczerpnięte z baśni, westernów, kina lat 30. i wielu innych źródeł. Ale "Gwiezdnych wojen" oraz ich twórcy nie byłoby bez J.R.R. Tolkiena.

- Nie chodzi tylko o analogie z "Władcą pierścieni". Wokół samego Tolkiena powstał bardzo ważny mit kultury popularnej. To figura mistrza, który poświęca całe życie stworzeniu swojego opus magnum, przekraczając granicę kultury popularnej i masowej. Lucas znakomicie wpisał się w ten mit - ocenił kulturoznawca Marcin Niemojewski.

Co ciekawe, "Gwiezdnych wojen" nie byłoby także... bez Akiry Kurosawy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartek Chaciński

Goście: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut (autorka przekładu książki Chrisa Taylora "Gwiezdne wojny. Jak podbiły świat"), Jan Długosz (publicysta), Marcin Niemojewski (kulturoznawca z UW)

Data emisji: 11.12.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/asz

Czytaj także

"Gwiezdne wojny. Przebudzenie mocy" - padną kinowe rekordy?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 18:52
Na ekrany polskich kin film "Gwiezdne wojny. Przebudzenie mocy" wejdzie już 18 grudnia. - Tę część robi J.J. Abrams, który nie popełni błędów swoich poprzedników - mówią fani serii Maksymilian Bogumił i Paweł Zadrożny
rozwiń zwiń
Czytaj także

Carrie Fisher, czyli księżniczka po przejściach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 11:52
"Księżniczka po przejściach", autobiografia Carrie Fisher, to gratka dla wielbicieli "Gwiezdnych wojen", świata Hollywood i samej aktorki. - To książka niewielkich rozmiarów, ale naładowana bardzo smakowitymi opowieściami - mówi prowadząca audycję "Do południa" Katarzyna Borowiecka.
rozwiń zwiń