Geek. Mózgowiec, maniak czy marketingowy konstrukt?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 19:00
- Jeśli mówimy o geeku, odwołujemy się najczęściej do aktywnego odbiorcy kultury popularnej. Ale definicja jest płynna - mówiła w Dwójce Katarzyna Czajka, próbując scharakteryzować współczesnego geeka.
Audio
  • Geek. Mózgowiec, maniak czy marketingowy konstrukt? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jak rozpoznać geeka?
Jak rozpoznać geeka? Foto: Pixabay/domena publiczna

Słowniki mówią, że "geek" to osoba o specyficznych uzdolnieniach, najczęściej związanych z informatyką, dużo czasu poświęcająca grom komputerowym, pozbawiona łatwości w nawiązywaniu nowych znajomości. Często wyobraża się geeka jako osobę niemal autystyczną.

Tymczasem, jak podkreślała Katarzyna Czajka, z pojęcia "geek" korzysta się również, kiedy chcemy określić pewna postawę względem każdej dziedziny kultury: - Bardzo dobrym przykładem byliby ludzie, którzy uwielbiają robić na drutach czy szydełkować. Spotkałam się z wykorzystaniem słowa "geek" w określeniu do takich właśnie osób.

Na ile zatem geek to fan jakiegoś świata kultury popularnej, namiętny hobbysta związanych z nim artefaktów, a na ile: pasjonat jako taki? Czy geeka charakteryzowałyby swoiste "dziecinne zainteresowania"? A może, jak mówił jeden z gości audycji, współczesny geek to już tylko kategoria marketingowa, "burżujski konstrukt"?

W dyskusji o zjawisku geeka przypomniano również filmy, w których tego typu osoby się pojawiły. Czy dzięki takim produkcjom jak "Teoria wielkiego podrywu", "Dolina Krzemowa” czy polski "Kamper" geek nie wydaje się już być kujonem w swetrze?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Chaciński

Goście: Katarzyna Czajka (dziennikarka kulturalna), Łukasz Grzegorzek (reżysera filmu "Kamper"), Michał Radomił Wiśniewski (pisarza) 

Data emisji: 12.08.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/ab

Czytaj także

"Kamper". Film o słabych mężczyznach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 10:00
- Ja i wiele osób wokół mnie słyszało, że muszą się ogarnąć, stąd pomysł, by zrobić film, w którym faceci są niedojrzali, a kobiety silne - mówił o swoim debiutanckim filmie reżyser Łukasz Grzegorzek.
rozwiń zwiń