Polskie Radio
Section05
informatyk

Polska w czołówce w przenoszeniu usług IT. Tak wynika z analizy GBS World

Polska jest jednym z trzech najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej - wynika z raportu serwisu Emerging Europe. W tym sektorze pracuje w Polsce ponad pół miliona osób, a wartość jego eksportu wynosi blisko 10 mld euro, co stanowi 1,7 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy informatyk cyfryzacja biznesu inwestycje zagraniczne google microsoft branża it outsourcing start-up

Sztuczna inteligencja. Dr Maciej Kawecki: świat rozkochał się w chacie GPT

ChatGPT to technologia oparta na sztucznej inteligencji Generative Pre-trained Transformer. System uczy się kolejnych odpowiedzi na podstawie rozmów ludźmi z komputerami - w ten sposób odpowiedzi wyglądają na naturalne i w wielu przypadkach sprawiają wrażenie napisanych przez prawdziwego człowieka. Czy sztuczna inteligencja w pełni zastąpi człowieka?
Zobacz więcej na temat:  matematyka programowanie informatyk sztuczna inteligencja

Czy technologia jest tylko dla chłopaków? Odpowiedź w PR Dzieciom

Dlaczego dzielenie zawodów na męskie i żeńskie jest krzywdzące? Co zrobić, żeby dzieci nie kierowały się stereotypami? Jak wspierać je w edukacji, by były pewne swoich wyborów? Na te pytania odpowiedzieli goście Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa rodzica" zastanawiając się, dlaczego kobiet pracujących w branży IT, nadal jest tak mało. 11 października to Międzynarodowy Dzień Dziewczyny. Jak zachęcać dziewczynki do zostania programistkami?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca informatyk zawody przyszłości wychowanie stereotypy radio bez reklam

Eksperci: rynek potrzebuje pracowników o niższych kwalifikacjach, wyjątek to informatycy i medycy

Rynek pracy mamy zróżnicowany i niejednoznaczny. W większych firmach wynagrodzenie znacznie rośnie, choć jego znaczna część jest konsumowana przez inflację - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW i Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracodawcy pracownicy inflacja bezrobocie informatyka informatyk technologie robotyzacja gus

W branży IT to nie programiści są najbardziej poszukiwani. Zaskakujące wyniki raportu

Ze wszystkich ofert pracy w branży IT, które w pierwszym półroczu br. pojawiły się na portalu Pracuj.pl, 49,25 proc. dotyczy zawodów niezwiązanych bezpośrednio z programowaniem - wynika z analizy. Obecnie rozwój w branży IT jest możliwy także na takich stanowiskach, jak analityk biznesowy, project manager i tester - podano.
Zobacz więcej na temat:  informatyk GOSPODARKA technologie rynek pracy rynek pracy it

"Pozwala Rosjanom nas dezinformować". Michał Marek o aplikacji Telegram

- Niestety wiele osób, jeżeli już korzysta z tej platformy, to potem informacje, które tam są zamieszczane, traktuje jako pewne, autentyczne i to pozwala Rosjanom, aby nas dezinformować - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  telegram POLSKA Rosja informatyk bezpieczeństwo w sieci polityka aplikacje mobilne poczta elektroniczna internet telegram Rosja bezpieczeństwo w sieci aplikacje mobilne internet

Wyższe płace w kraju szansą na powrót z zarobkowej emigracji

Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji, takich jak Wielka Brytania i Niemcy - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego "Polacy pracujący za granicą w 2018 r.". Wciąż jednak najważniejszą motywacją wyjazdów i pozostawania na emigracji są wynagrodzenia, które za granicą są nominalnie około 2, 3 razy wyższe niż w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Wielka Brytania praca informatyk