Polskie Radio
Section05

kultura masowa

W Białymstoku rozpoczyna się 12. Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar

4 dni koncertów, wystaw, spektakli, pokazów filmów, warsztatów, debat i spacerów historycznych. W Białymstoku rozpoczyna się dziś 12. Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar. Prezentuje on bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa kultura żydowska Białystok

Paryż 1924 kontra Paryż 2024. Czym obecne igrzyska olimpijskie różnią się od tych sprzed stu lat?

W początkach nowożytnej olimpiady zasady organizacji igrzysk były nieco inne niż dzisiaj. Inna była również rzeczywistość społeczna i polityczna. Porównanie igrzysk w Paryżu z 1924 i 2024 roku pokazuje, jak w ciągu stu lat zmienił się nie tylko sport, lecz także cały świat.
Zobacz więcej na temat:  olimpiada Paryż 2024 Paryż igrzyska olimpijskie igrzyska sportowcy HISTORIA

Memy z "Januszem Nosaczem" to przemoc. Ekspert mówi wprost

Memy z nosaczem sundajskim - małpą o charakterystycznym, długim nosie - zdobyły w ostatnich latach ogromną popularność. Ich twórcy używają ich do prześmiewczego przedstawiania stereotypowych zachowań kojarzonych z przeciętnym polskim mężczyzną w średnim wieku. Jeden z ekspertów zwrócił jednak uwagę, że taka stereotypizacja może być krzywdząca i nie niesie pozytywnych skutków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA memy wywiad rasizm internet społeczeństwo językoznawstwo

POLSKIE RADIO 24 Kino w plenerze i w sieci, także dla dzieci. Wakacyjne seanse Filmoteki Narodowej

Ponad 30 tytułów zostanie za darmo wyświetlonych w plenerowym kinie w Warszawie w ramach "Filmowego Dziedzińca FINA". Filmoteki Narodowej. Filmy zostaną pokazane w siedzibie instytucji przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5. O tej i innych atrakcjach przygotowanych przez FINĘ na lato opowiadała rzeczniczka tej instytucji Magdalena Mich.
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA filmoteka narodowa rozrywka Polskie Radio 24

Od Seana Connery'ego do Daniela Craiga, czyli sześć twarzy Jamesa Bonda

Niewiele rzeczy tak rozpala dyskusje konsumentów popkultury, jak wybór kolejnego odtwórcy roli Jamesa Bonda. Choć od pierwszego filmu o brytyjskim szpiegu minęły 62 lata, każdy nowy Bond to reinkarnacja głównego bohatera w ciele mężczyzny w sile wieku. Dzięki temu agent Jej Królewskiej Mości może pozostać wiecznie żywy, a co za tym idzie - wiecznie przynosić zyski.
Zobacz więcej na temat:  James Bond HISTORIA kino Wielka Brytania szpieg szpiegostwo służby specjalne wywiad Sean Connery Roger Moore George Lazenby Timothy Dalton Daniel Craig Pierce Brosnan Ian Fleming ekranizacja literatura aktorzy aktor aktorstwo

"Kos" już w kinach. Reżyser Paweł Maślona: odczarowujemy mit Polski szlacheckiej

Dziś do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. FPFF (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) w Gdyni. Fabuła filmu w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrzało od podziałów społecznych oraz walk o równość i wolność. Do kraju powraca wówczas generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów - powiedział reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Tadeusz Kościuszko historia Polski KULTURA

"Najpiękniejszy film o miłości, jaki oglądałem w tym roku". Adamski o dokumencie poświęconym Jonowi Batiste

- To przepiękna opowieść o nierozerwalności miłości małżeńskiej, wadze słów z przysięgi, o byciu razem w zdrowiu i chorobie. Ze wszystkich filmów o miłości, jakie w tym roku oglądałem, ten dokument muzyczny jest chyba najpiękniejszy - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o nowym dokumencie "Jon Batiste: amerykańska symfonia".
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Adamski FILM KULTURA

Krzyk wściekłej młodzieży. Nirvana, "Nevermind" i cień sukcesu

Wszystko jest tutaj kultowe: słynna okładka z bobasem, piosenki, z których niemal każda stała się przebojem, wreszcie - legenda Kurta Cobaina, frontmana zespołu Nirvana. "Nevermind", drugi studyjny album grupy, ukazał się w USA 24 września 1991 roku i od razu zmienił oblicze muzyki rozrywkowej. Nie tylko w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Nirvana muzyka rozrywkowa Rock Pop USA płyta Płyty album albumy zespół HISTORIA Ameryka Północna Stany Zjednoczone