Polskie Radio
Section05
kultura masowa

Krzyk wściekłej młodzieży. Nirvana, "Nevermind" i cień sukcesu

Wszystko jest tutaj kultowe: słynna okładka z bobasem, piosenki, z których niemal każda stała się przebojem, wreszcie - legenda Kurta Cobaina, frontmana zespołu Nirvana. "Nevermind", drugi studyjny album grupy, ukazał się w USA 24 września 1991 roku i od razu zmienił oblicze muzyki rozrywkowej. Nie tylko w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Nirvana muzyka rozrywkowa Rock Pop USA płyta Płyty album albumy kultura masowa zespół HISTORIA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

PR24 "Moje serce w Warszawie" pamięci powstańców. Piotr Blak: nie chcieliśmy nagrać płyty patetycznej

- Przyświecały nam dwie idee: pierwsza, by ta płyta nie była patetyczna, wojskowa - mówił w Polskim Radiu Piotr Blak z zespołu Sorry Boys o płycie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. - Drugą rzeczą, na której mi zależało, było to, aby pozostawić po sobie jakąś wartość - dodał. Jak mówił, w albumie są piosenki inspirowane autentycznymi historiami życia członków jego rodziny, powstańców warszawskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Powstanie Warszawskie kultura masowa Maja Kluczyńska

PR24 Powstanie Warszawskie w popkulturze. Dr Berendt: nie dostrzegam zagrożenia trywializacją historii

- Dobrze, że rodzice śpiewają piosenki powstańcze razem ze swoimi kilkuletnimi pociechami i nastolatkami. To tworzy więź między pokoleniami, patriotyczną sztafetę pokoleń, a to jest szalenie istotne dla wspólnoty - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Grzegorz Berendt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Powstanie Warszawskie KULTURA kultura masowa

45-lecia Muzeum Karykatury w Warszawie. Interesujące wystawy z okazji jubileuszu placówki

W roku 2023 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego obchodzi 45-lecie swojego istnienia. Głównym punktem obchodów jest wystawa jubileuszowa, na którą składają się dwie ekspozycje poświęcone założycielowi i patronowi Muzeum Karykatury – Erykowi Lipińskiemu: "Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy" oraz "Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego".
Zobacz więcej na temat:  artysta Eryk Lipiński muzeum kultura masowa

"Człowiek, który pomógł bigbitowi". Dziś pogrzeb Andrzeja Korzyńskiego

Na warszawskich Wojskowych Powązkach zostanie pochowany twórca piosenek śpiewanych przez kilka pokoleń, takich jak "Do łezki łezka" czy "Żółte kalendarze", a także kultowej muzyki filmowej - Andrzej Korzyński. Znakomity polski kompozytor, obok Witolda Pogranicznego i Mateusza Święcickiego współtwórca kultowego Studia "Rytm" Polskiego Radia, zmarł 18 kwietnia w wieku 82 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA KULTURA muzyka rozrywkowa regiony mazowieckie Warszawa kultura masowa

PR24 Autorka piosenki "Kto wie" o kulisach powstania przeboju

- To jest piosenka dla wszystkich, niezależnie, czy ktoś wierzy w Boga, czy nie, jeżeli weźmie się za wszystko w sposób pozytywny, to zakończy ten rok pozytywnie. Musimy działać, nie możemy być pasywni, poddawać się przeciwnościom losu i iść do przodu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Bożenna Intrator, reżyser, scenarzysta, poeta i autor tekstów o przesłaniu piosenki "Kto wie". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA muzyka rozrywkowa Boże Narodzenie Maja Kluczyńska piosenka kultura masowa

Norwid a kultura masowa. Samsel: trudno przekonać do zjawiska "Cyprian Norwid - marka"

-  To, że stworzenie opowiadania w języku filmu dla braci Quay okazało się niemożliwe, jest dla mnie symptomatyczne - jak trudno jest przekonać współtwórców kultury do zjawiska, które nazwałbym "Cyprian Norwid - marka". Wydaje się, że wciąż należy wykonywać pracę podstawową, popularyzatorską - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Samsel, krytyk literacki, kwartalnik “eleWATOR". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Cyprian Kamil Norwid Czesław Niemen literatura kultura masowa

Oscary 2021. Sama statuetka warta jest 500 dolarów, ale to, co idzie za nią, dla aktorów i producentów oznacza miliony

Nikogo nie powinna mylić wartość statuetek Oscarów wynosząca 500 dolarów. Nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Filmową to jak wygrana w totolotka – oznacza miliony dla aktorów, reżyserów, producentów filmów, nie mówiąc o dystrybutorach, dla których napis "Oscar" na plakatach oznacza tłumy w kinach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Oskar kultura masowa filmowa i rozrywkowa FILM