Polskie Radio
Section05
kultura masowa

"Człowiek, który pomógł bigbitowi". Dziś pogrzeb Andrzeja Korzyńskiego

Na warszawskich Wojskowych Powązkach zostanie pochowany twórca piosenek śpiewanych przez kilka pokoleń, takich jak "Do łezki łezka" czy "Żółte kalendarze", a także kultowej muzyki filmowej - Andrzej Korzyński. Znakomity polski kompozytor, obok Witolda Pogranicznego i Mateusza Święcickiego współtwórca kultowego Studia "Rytm" Polskiego Radia, zmarł 18 kwietnia w wieku 82 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA KULTURA muzyka rozrywkowa regiony mazowieckie Warszawa kultura masowa

PR24 Autorka piosenki "Kto wie" o kulisach powstania przeboju

- To jest piosenka dla wszystkich, niezależnie, czy ktoś wierzy w Boga, czy nie, jeżeli weźmie się za wszystko w sposób pozytywny, to zakończy ten rok pozytywnie. Musimy działać, nie możemy być pasywni, poddawać się przeciwnościom losu i iść do przodu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Bożenna Intrator, reżyser, scenarzysta, poeta i autor tekstów o przesłaniu piosenki "Kto wie". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA muzyka rozrywkowa Boże Narodzenie Maja Kluczyńska piosenka kultura masowa

Krzyk wściekłej młodzieży. Nirvana, "Nevermind" i cień sukcesu

Wszystko jest tutaj kultowe: słynna okładka z bobasem, piosenki, z których niemal każda stała się przebojem, wreszcie - legenda Kurta Cobaina, frontmana zespołu Nirvana. "Nevermind", drugi studyjny album grupy, ukazał się w USA 24 września 1991 roku i od razu zmienił oblicze muzyki rozrywkowej. Nie tylko w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Nirvana muzyka rozrywkowa Rock Pop USA płyta Płyty album albumy kultura masowa zespół HISTORIA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Norwid a kultura masowa. Samsel: trudno przekonać do zjawiska "Cyprian Norwid - marka"

-  To, że stworzenie opowiadania w języku filmu dla braci Quay okazało się niemożliwe, jest dla mnie symptomatyczne - jak trudno jest przekonać współtwórców kultury do zjawiska, które nazwałbym "Cyprian Norwid - marka". Wydaje się, że wciąż należy wykonywać pracę podstawową, popularyzatorską - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Samsel, krytyk literacki, kwartalnik “eleWATOR". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Cyprian Kamil Norwid Czesław Niemen literatura kultura masowa

Oscary 2021. Sama statuetka warta jest 500 dolarów, ale to, co idzie za nią, dla aktorów i producentów oznacza miliony

Nikogo nie powinna mylić wartość statuetek Oscarów wynosząca 500 dolarów. Nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Filmową to jak wygrana w totolotka – oznacza miliony dla aktorów, reżyserów, producentów filmów, nie mówiąc o dystrybutorach, dla których napis "Oscar" na plakatach oznacza tłumy w kinach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Oskar kultura masowa filmowa i rozrywkowa FILM

"W świetnym miejscu, przy doskonałej aparaturze". Sidney Polak chwali koncert w radiowej Trójce

- Muszę docierać do ludzi. I naprawdę nie mam jak się przebić do ludzi z małych miast inaczej niż przez medium ogólnopolskie - powiedział w rozmowie z wp.pl Sidney Polak o swoim walentynkowym koncercie w studiu im. Agnieszki Osieckiej. - Chcę dotrzeć ze swoimi piosenkami, ekumenicznie, do wszystkich. Jeśli śpiewasz o miłości, to nie jesteś przecież polityczny. Każdy artysta sam o tym decyduje - podkreślił muzyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kultura masowa W POLSKIM RADIU Sidney Polak

Ostatnie pożegnanie Marii Koterbskiej. "Odeszła wielka dama polskiej piosenki"

Maria Koterbska spoczęła na cmentarzu parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Słynną piosenkarkę żegnali bliscy, bielszczanie, władze centralne i samorządowe, w tym - z miast, które były bohaterami jej piosenek. Wicepremier prof. Piotr Gliński w specjalnym liście napisał o zmarłej: "odeszła od nas wielka dama polskiej piosenki, wybitna artystka, osoba pełna liryzmu, emanująca radością".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie Maria Koterbska kultura masowa piosenka

PODSUMOWANIE ROKU Filmy i seriale historyczne. Podsumowanie 2020 roku

Rok 2020 przyniósł światu pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, która powstrzymała plany filmowców. Pomimo tego w odchodzącym roku widzowie mogli obejrzeć wiele interesujących premier.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM serial netflix hbo telewizja ranking vod streaming film polski Jan Zieja Agnieszka Osiecka Szczepan Twardoch Elżbieta II król kultura masowa Wielka Brytania filmy animowane michael jordan Wikingowie feminizm tom hanks

"Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności". Ekspert o noworocznych fajerwerkach

- W Polsce środki pirotechniczne można stosować tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Musimy mieć świadomość, że to materiały wybuchowe mogące powodować urazy, oparzenia, utratę wzroku czy słuchu, a niekiedy nawet śmierć - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Frątczak, ekspert ds. pożarnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Łukasz Sobolewski kultura masowa epidemia Koronawirus w Polsce społeczeństwo

"Za artystą stoi armia osób". Dr Krzysztof Karnkowski o dotacjach dla instytucji kultury

- Kluczową sprawą jest to, czy pieniądze z dotacji będą uczciwie podzielone przez artystów, dla których były nominalnie przyznane, osobom z ich obsługi, ile osób finalnie je otrzyma - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski, publicysta gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Łukasz Sobolewski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kultura masowa epidemia Koronawirus w Polsce