X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Królowa" Cherezińskiej, czyli walka o Świętosławę

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 19:00
- Kobieta przechodziła do historii jako matka lub żona. Ale mogła znaleźć sobie jeszcze trzecią rolę: to była rola królowej wdowy i regentki małoletnich synów – powiedziała Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Królowa".
Audio
  • Elżbieta Cherezińska o swojej najnowszej książce "Królowa" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Akcja książek Elżbiety Cherezińskiej należących do cyklu Północna Królowa rozgrywa się na przełomie X i XI wieku w Norwegii (zdjęcie ilustracyjne)
Akcja książek Elżbiety Cherezińskiej należących do cyklu "Północna Królowa" rozgrywa się na przełomie X i XI wieku w Norwegii (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Rig33/Wikimedia/CC BY 3.0

O sytuacji kobiet w Polsce piastowskiej opowiada najnowsza książka pisarki, która mówiła w Dwójce m.in. o panującym wówczas realizmie życiowym. Jego symbolem jest bohaterka powieści, czyli córka Mieszka – Świętosława - która radzi swojej bratanicy, by poślubiła księcia Rusi, założyła z nim rodzinę i poczekała, aż...on umrze.

Zdaniem pisarki taka postawa była jedynym sposobem kobiet na realizację ambicji rządzenia i zapisanie się na kartach historii. Tym bardziej, że grę o pozycję mogły przegrać nawet najsilniejsze kobiety.

- To jest coś, czego nie mogę przeboleć. Nawet w przypadku postaci tak wybitnej jak Świętosława, nie wiemy, jak naprawdę miała na imię - mówiła Elżbieta Cherezińska.

W audycji posłuchamy m.in o życiorysie Świętosławy i o tym, czy...Otton III naprawdę zajrzał do grobu Karola Wielkiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Barbara Schabowska

Goście: Elżbieta Cherezińska (pisarka)

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń