"Królowa" Cherezińskiej, czyli walka o Świętosławę

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 19:00
- Kobieta przechodziła do historii jako matka lub żona. Ale mogła znaleźć sobie jeszcze trzecią rolę: to była rola królowej wdowy i regentki małoletnich synów – powiedziała Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Królowa".
Audio
  • Elżbieta Cherezińska o swojej najnowszej książce "Królowa" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Akcja książek Elżbiety Cherezińskiej należących do cyklu Północna Królowa rozgrywa się na przełomie X i XI wieku w Norwegii (zdjęcie ilustracyjne)
Akcja książek Elżbiety Cherezińskiej należących do cyklu "Północna Królowa" rozgrywa się na przełomie X i XI wieku w Norwegii (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Rig33/Wikimedia/CC BY 3.0

O sytuacji kobiet w Polsce piastowskiej opowiada najnowsza książka pisarki, która mówiła w Dwójce m.in. o panującym wówczas realizmie życiowym. Jego symbolem jest bohaterka powieści, czyli córka Mieszka – Świętosława - która radzi swojej bratanicy, by poślubiła księcia Rusi, założyła z nim rodzinę i poczekała, aż...on umrze.

Zdaniem pisarki taka postawa była jedynym sposobem kobiet na realizację ambicji rządzenia i zapisanie się na kartach historii. Tym bardziej, że grę o pozycję mogły przegrać nawet najsilniejsze kobiety.

- To jest coś, czego nie mogę przeboleć. Nawet w przypadku postaci tak wybitnej jak Świętosława, nie wiemy, jak naprawdę miała na imię - mówiła Elżbieta Cherezińska.

W audycji posłuchamy m.in o życiorysie Świętosławy i o tym, czy...Otton III naprawdę zajrzał do grobu Karola Wielkiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Barbara Schabowska

Goście: Elżbieta Cherezińska (pisarka)

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń