Doświadczanie wojny w Muzeum II Wojny Światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 19:00
- Na tej wystawie na pierwszym planie jest człowiek, który konfrontuje się z wojną po każdej stronie barykady - mówiła w Dwójce Agata Abramowicz zastępczyni dyrektora Muzeum Miasta Gdyni.
Audio
  • Agata Abramowicz i Izabela Mrzygłód o Muzeum II Wojny Światowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pierwsi zwiedzający Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas oficjalnego otwarcia, 23 marca
Pierwsi zwiedzający Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas oficjalnego otwarcia, 23 marcaFoto: PAP/Adam Warżawa

II Wojna Światowa początek free 663.jpg
II wojna światowa - serwis Polskiego Radia

Na wstępie audycji Agata Abramowicz odniosła się do politycznych sporów na temat ekspozycji stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Kuratorka podkreślała, że wystawa jest efektem ośmiu lat pracy historyków, rozmów w Polsce i za granicą, w końcu pozyskiwania eksponatów i powinna dostać szanse, by wybrzmieć w takim kształcie, w jakim powstała. - To, co na tej wystawie wydaje mi się bardzo cenne, to odniesienie się do wartości uniwersalnych: człowieczeństwa, cierpienia, bycia sprawcą i ofiarą. I tak, w zestawieniu zbrodni chorwackich ustaszy i zbrodni wołyńskiej, widz może zobaczyć deprawację wojną, to, w jaki sposób terror III Rzeszy zaczyna się przejawiać w zachowaniach kolejnych narodów, które najpierw są świadkami zbrodni, a potem same je popełniają - wyjaśniała Agata Abramowicz.

O swoich wrażeniach z oglądania wystawy mówiła Izabela Mrzygłód z Muzeum Historii Polski. - Eksponaty, które udało się zebrać zespołowi Muzeum II Wojny Światowej robią duże wrażenie. Niekiedy jednak giną one na tej wystawie, nie zawsze wydobyta jest ta historia najbardziej trafiająca do widza.

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" dodawał, że o wiele bardziej przemawiały do niej instalacje symboliczne, jak chociażby niedostępne talerze w sekcji poświęconej głodowi, niż rekonstrukcje ulic.

W audycji Agata Abramowicz tłumaczyła sposób pokazania wątku polskiego w czasie II wojny światowej, objaśniała też niektóre  intrygujące zestawienia  eksponatów i podkreślała, że oglądanie wystawy najlepiej rozłożyć na kilka wizyt.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość:  Agata Abramowicz (zastępczyni dyrektora Muzeum Miasta Gdyni), Izabela Mrzygłód (historyk, Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/ab

Czytaj także

Muzeum II Wojny Światowej. Militaria i ludzkie dramaty

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 18:00
– Otwarcie muzeum to efekt 10-letnich starań. Niezwykłe jest to, że najpierw opracowano koncepcję wystawy stałej, dopiero potem zaprojektowano i wybudowano siedzibę placówki – mówiła Marzena Bakowska z Radia Gdańsk.
rozwiń zwiń