Patrimonium. Skarby literatury za darmo w sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 19:00
- Sięgamy do publikacji, które nie są już chronione prawem autorskim, począwszy od średniowiecza aż do I połowy XX wieku. To ponad milion obiektów - o projekcie upowszechnienie zasobów kultury dwóch największych książnic w Polsce mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski z Biblioteki Narodowej.
Audio
  • Dr Tomasz Makowski o projekcie Patrimonium (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pexels/domena publiczna

- Udostępnimy w sieci m.in. rękopisy, starodruki, nuty, fotografie historyczne i czasopisma ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej - opowiadał gość audycji "O wszystkim z kulturą". Zdigitalizowane w najwyższej rozdzielczości publikacje powiększą zbiory biblioteki cyfrowej Polona. Dr Tomasz Makowski podkreślał, że obiekty będą dostępne za darmo i są pozbawione znaków wodnych, żeby użytkownicy mogli je swobodnie wykorzystywać do własnych celów.

W audycji rozmawialiśmy o konserwacji i procesie digitalizacji najcenniejszych zabytków, Mówiliśmy też o dyplomacji bibliotecznej, w ramach której udaje się odzyskać niektóre z ksiąg, które dawniej znajdowały się w polskich zbiorach. Dr Makowski opowiadał m.in. renesansowym rękopisie, który był w posiadaniu rajcy przemyskiego, a który udało się odkupić na aukcji w Londynie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: dr Tomasz Makowski z Biblioteki Narodowej

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Polacy nie czytają? "Spadł poziom wstydu"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 19:00
- Wyniki o poziomie czytelnictwa w Polsce mówią coś gorszego, niż nam się wydaje - tłumaczył Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w rozmowie z Jerzym Kisielewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Makowski. Człowiek, który ma dużo książek

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 19:07
W "Rozmowach Jerzego Kisielewskiego" spotkaliśmy się z dyrektorem Biblioteki Narodowej, by pomówić o książkach i czytaniu dziś i przed wiekami.
rozwiń zwiń