"Wrażliwy celebryta, towarzyski samotnik". Twarze Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 19:00
- Gdy zaczynałam pracę nad jego biografią, nie spodziewałam się, ze tyle warstw będzie do odkrycia - podkreślała Dorota Karaś, opowiadając o pełnym sprzeczności portrecie Zbigniewa Cybulskiego.  
Audio
  • "Wrażliwy celebryta, towarzyski samotnik". Twarze Cybulskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zbyszek Cybulski w filmie Salto
Zbyszek Cybulski w filmie "Salto"Foto: PAP/Eugeniusz Wołoszczuk

- Dla wielu widzów był przede wszystkim figurą Maćka Chełmickiego z "Popiołu i diamentu". Młodzi ludzie utożsamiali się z nim, dziewczyny pisały do niego listy miłosne, był ówczesnym celebrytą - przypominała Dorota Karaś. Jednak, jak mówiła, to tylko jedna z wielu twarzy tego popularnego aktora. Na jego osobowość składa się i ogromna wrażliwość, i towarzyska swoboda. I "wesołkowatość", i melancholia…

W audycji przypomniane zostały największe role Zbigniewa Cybulskiego (w tym ta, w której Cybulski "tworzy figurę wolności dostępnej poprzez śmierć"), wspominano jego artystyczną edukację czy wzór aktorstwa, którego uosobieniem był James Dean.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Dorota Karaś (autorka książki "Cybulski. Podwójne salto"), Adrianna Prodeus (animatorka kultury)

Data emisji: 3.11.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/ag


Czytaj także

"Zbyszek Cybulski należał do wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 18:30
- Kiedyś przyjechałam do siostry, żony Zbyszka, i zapytałam, gdzie on się podziewa. Nie wiedziała. Okazało się, że trzy dni temu wyjechał do Łomży i… dyskutuje z dziećmi. On nie miał poczucia czasu - opowiadała Maria Chwalibóg w audycji poświęconej słynnemu aktorowi.
rozwiń zwiń