Zimerman, płyty i wszystkie afery muzyczne w 2017 roku

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 19:00
- Miniony rok muzyczny kojarzy mi się z awanturami. Wystarczy wymienić rozpad Warszawskiej Opery Kameralnej, spór wokół festiwali muzyki dawnej i zmiany w obrębie festiwalu Opera Rara oraz Misteria Paschalia – wyliczała Dorota Szwarcman.
Audio
  • Dorota Kozińska Dorota Szwarcman i Jacek Marczyński podsumowują zeszłoroczny rok muzyczny (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Alex Staroseltsev/Shutterstock.com

- Do tego trzeba jeszcze dodać nieustający konflikt wokół Opery Bałtyckiej i Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie de facto jest dwóch dyrektorów i nie wiadomo, kto tak naprawdę tam rządzi – dodał goszczący również w Dwójce Jacek Marczyński, który podkreślił jednak, że ubiegły rok to nie tylko spory, ale również okres muzycznych sukcesów.

- Jednym z najważniejszych wydarzeń płytowych było wydanie przez Krystiana Zimermana ostatnich sonat Franciszka Schuberta. To z pewnością nagranie, który zostanie z nami na dłużej niż tylko rok – powiedział Jacek Marczyński.

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. o festiwalizacji życia koncertowego w Polsce, a także dowiemy się jak nagrania z płyty Krystiana Zimermana zostały ocenione niegdyś przez jury "Płytowego Trybunału Dwójki".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Dorota Kozińska (krytyk muzyczny), Dorota Szwarcman ("Polityka") i Jacek Marczyński ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 4.01.2018

Godzina emisji: 18.00

mz/ag

Czytaj także

Kino roku 2017: fala świetnych polskich debiutów i wielkie rozczarowania

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:00
"Cicha noc" Piotra Domalewskiego, "Atak paniki" Pawła Maślony i "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc to objawienia polskiego filmu minionego roku. Był to też rok rozczarowań, których dostarczyli starzy mistrzowie kina.
rozwiń zwiń