Kino roku 2017: fala świetnych polskich debiutów i wielkie rozczarowania

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:00
"Cicha noc" Piotra Domalewskiego, "Atak paniki" Pawła Maślony i "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc to objawienia polskiego filmu minionego roku. Był to też rok rozczarowań, których dostarczyli starzy mistrzowie kina.
Audio
  • Jakie było kino w 2017 roku? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Cicha noc
Kadr z filmu "Cicha noc"Foto: Robert Jaworski/Studio Munka

- Polskie debiuty były zaskakująco udane, nieszablonowe, przekonujące i ciekawe dla widzów - powiedział w audycji "O wszystkim z kulturą" krytyk filmowy Jakub Majmurek. Zwrócił też uwagę na mocną pozycję rumuńskiej nowej fali w postaci obrazu "Siranevada".

- Dla mnie zaskoczeniem było to z jak pozytywnym odbiorem spotkał się "Twój Vincent". Film, który jest fabularyzowaną biografią wielkiego malarza był obrazem, na który w zeszłym roku trzeba było pójść - zauważyła Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, dzieląc się ze słuchaczami uwagami na temat kina animowanego. Dla Marcina Kube największą niespodzianką filmu zagranicznego była zaś "Dunkierka" Christophera Nolana, który wprowadził nowatorski język filmowy, opowiadający o wojnie w inny niż dotąd sposób.

Rozczarowania? Było ich sporo, szczególnie w wykonaniu starych mistrzów kina, którzy jak Martin Scorsese i jego "Milczenie" nie wprowadzili do filmu żadnego ożywczego powiewu. Co gorsza, nie było lepiej w kinie rozrywkowym, które zawiodło całkowitym brakiem nowych pomysłów, skupiając się na odgrzewaniu już tych ogranych. Nie jest jednak do końca źle, bo goście Dwójki zauważyli, że daje się zaobserwować renesans kina grozy.

Co wpływa na pokolenie twórców, które wychowało się już w wolnej Polsce? Jaka tematyka jest dla nich najbardziej frapująca? Na co warto pójść teraz do kina? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Tomasz Kempski

Goście: Marcin Kube, Jakub Majmurek (krytycy filmowi) i Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (autorka bloga "Zwierz Popkulturalny").

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Zobacz więcej na temat: kino FILM KULTURA

Czytaj także

Nowe Horyzonty 2015. Hołd dla Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 19:00
- To wybitny prozaik. Ale pamiętajmy, że zajmuje też istotne miejsce w historii kina - mówił Roman Gutek, zapraszając na retrospektywę Tadeusza Konwickiego na Nowych Horyzontach 2015.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi". Demokracja na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 19:30
- Ten film jest w pewnym sensie przełomowy, bo przynosi fundamentalną zmianę w mitologii sagi. Na ekranie obserwujemy świat, który od hierarchii przechodzi w stronę demokratyzacji – powiedział Piotr Gociek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Botoks", czyli pułapki kina popularnego

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 11:40
W audycji rozmawialiśmy o kinie Patryka Vegi. Co wie o polskiej publiczności ten reżyser i dlaczego jego filmy stały się fenomenem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Dorociński: Kotlet urzekła mnie twarzą zbója

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 12:49
- Reżyserka Kinga Dębska powiedziała, żebym sam wybrał sobie psa podczas castingu. Tam na wstępie zaliczyłem wtopę - aktor opowiadał w Dwójce o swojej roli w filmie "Plan B".
rozwiń zwiń