"Bez społecznej świadomości, ochrona zabytków będzie nieskuteczna"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 20:00
- Najgorzej mają się te obiekty, które w świadomości społecznej najrzadziej są uważane za zabytki. To są głównie budowle poprzemysłowe z XIX wieku - mówił w Dwójce Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Audio
  • Dyskusja o ochronie zabytków w Polsce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wawel
WawelFoto: shutterstock.com

skaldawski1200.jpg
Bartosz Skaldawski: dziedzictwa raz utraconego nigdy nie odzyskamy

1 stycznia weszła w życie kolejna część nowelizacji ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami. Powołany został Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków, który jest pierwszym funduszem celowym poświęconym realizacji tego zadania. Zdaniem Katarzyny Zalasińskiej z Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmiany ułatwią wymierzanie kar, za niszczenie cennych obiektów. - Od teraz płaci ten, kto niszczy zabytki. Niewykonywanie obowiązków względem zabytków lub ich celowe niszczenie będzie objęte administracyjną sankcją pieniężną, która zasili fundusz ochrony zabytków.

Urzędniczka dodała, że łatwiej będzie uzyskać też dofinansowanie na ochronę lokalnych zabytków nie uwzględnionych w głównym rejestrze.

Z kolei Bartosz Skaldawski mówił o programach, które mają na celu upowszechnienie wiedzy o zabytkach. - Jeżeli nie będzie świadomości społecznej i społecznej woli zachowania obiektów zabytkowych, to nasze działania ochronne będą nieskuteczne.

W audycji podsumowaliśmy także opublikowany pod koniec ubiegłego roku raport NIK o kształtowaniu krajobrazu i przestrzeni publicznej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Tomasz Kempski

Goście: Katarzyna Zalasińska (dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz z Bartosz Skaldawski (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 18.00

bch

Zobacz więcej na temat: zabytki KULTURA

Czytaj także

Dwójka w Żaganiu - ukochanym mieście księżnej Doroty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 18:00
- Nasze miasto zawdzięcza jej dobrodziejstwo architektoniczne. Wyremontowała wiele budynków zgodnie z ówczesnymi gustami, ale też stworzyła fantastyczny ogród - mówiła o legendarnej książnej Żagańskiej Beata Tołpa, dyrektorka Centrum Kultury w Żaganiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zabytek zadbany", czyli jak zachęcić do opieki na zabytkami

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 14:00
-  Można dziś dostrzec pozytywny nurt myślenia o zabytku jako o wyróżniającym obiekcie w społeczności lokalnej - mówiła Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w rozmowie nt. konkursu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków skierowanym do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków.
rozwiń zwiń