X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Bez społecznej świadomości, ochrona zabytków będzie nieskuteczna"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 20:00
- Najgorzej mają się te obiekty, które w świadomości społecznej najrzadziej są uważane za zabytki. To są głównie budowle poprzemysłowe z XIX wieku - mówił w Dwójce Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Audio
  • Dyskusja o ochronie zabytków w Polsce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wawel
WawelFoto: shutterstock.com

skaldawski1200.jpg
Bartosz Skaldawski: dziedzictwa raz utraconego nigdy nie odzyskamy

1 stycznia weszła w życie kolejna część nowelizacji ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami. Powołany został Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków, który jest pierwszym funduszem celowym poświęconym realizacji tego zadania. Zdaniem Katarzyny Zalasińskiej z Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmiany ułatwią wymierzanie kar, za niszczenie cennych obiektów. - Od teraz płaci ten, kto niszczy zabytki. Niewykonywanie obowiązków względem zabytków lub ich celowe niszczenie będzie objęte administracyjną sankcją pieniężną, która zasili fundusz ochrony zabytków.

Urzędniczka dodała, że łatwiej będzie uzyskać też dofinansowanie na ochronę lokalnych zabytków nie uwzględnionych w głównym rejestrze.

Z kolei Bartosz Skaldawski mówił o programach, które mają na celu upowszechnienie wiedzy o zabytkach. - Jeżeli nie będzie świadomości społecznej i społecznej woli zachowania obiektów zabytkowych, to nasze działania ochronne będą nieskuteczne.

W audycji podsumowaliśmy także opublikowany pod koniec ubiegłego roku raport NIK o kształtowaniu krajobrazu i przestrzeni publicznej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Tomasz Kempski

Goście: Katarzyna Zalasińska (dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz z Bartosz Skaldawski (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 18.00

bch

Zobacz więcej na temat: zabytki KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwójka w Żaganiu - ukochanym mieście księżnej Doroty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 18:00
- Nasze miasto zawdzięcza jej dobrodziejstwo architektoniczne. Wyremontowała wiele budynków zgodnie z ówczesnymi gustami, ale też stworzyła fantastyczny ogród - mówiła o legendarnej książnej Żagańskiej Beata Tołpa, dyrektorka Centrum Kultury w Żaganiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zabytek zadbany", czyli jak zachęcić do opieki na zabytkami

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 14:00
-  Można dziś dostrzec pozytywny nurt myślenia o zabytku jako o wyróżniającym obiekcie w społeczności lokalnej - mówiła Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w rozmowie nt. konkursu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków skierowanym do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków.
rozwiń zwiń