Dwójka w Żaganiu - ukochanym mieście księżnej Doroty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 18:00
- Nasze miasto zawdzięcza jej dobrodziejstwo architektoniczne. Wyremontowała wiele budynków zgodnie z ówczesnymi gustami, ale też stworzyła fantastyczny ogród - mówiła o legendarnej książnej Żagańskiej Beata Tołpa, dyrektorka Centrum Kultury w Żaganiu.
Audio
  • Dwójka w Żaganiu - ukochanym mieście księżnej Doroty (Dwójka na miejscu)
Barokowy pałac Lobkowitzów w Żaganiu, w którym mieszkała m.in. księżna Dorota. Dziś mieści się tu Żagański Pałac Kultury
Barokowy pałac Lobkowitzów w Żaganiu, w którym mieszkała m.in. księżna Dorota. Dziś mieści się tu Żagański Pałac KulturyFoto: Enamo, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

W cyklu "Dwójka na miejscu" tym razem odwiedziliśmy Żagań, gdzie na placu Słowiańskim przez Urzędem Miasta rozmawialiśmy m.in. o księżnej Dorocie de Talleyrand-Périgord, która w znacznej mierze przyłożyła się do rozkwitu miasta w XIX wieku. Dbała ona m.in. o edukację miejscowej ludności. - W okolicach swoich urodzin zapraszała mieszkańców Żagania do pałacowych ogrodów, żeby mogli m.in. podziwiać przyrodę - opowiadała Beata Tołpa. Było to o tyle ważne, że wielu żaganian dziwiło się, dlaczego księżna zamiast obsiać swe ziemie zbożem, sadzi na nich sprowadzone z zagranicy drzewa i krzewy. Wielu z nich dorabiało pracując w książęcym ogrodzie.

Dorota de Talleyrand-Périgord była też mecenaską kultury, która korespondowała z wieloma postaciami ze świata kultury m.in. Franciszkiem Lisztem i Fryderykiem Chopinem. Co ciekawe, jak dotąd nie doczekała się swojego pomnika w Żaganiu. Ma go za to astronom Johannes Kepler, który w mieście tym spędził dwa ostatnie lata życia. O tym, co robił w grodzie nad Bobrem, opowiadał w Dwójce przewodnik PTTK w Żaganiu Adam Raciborski.

Dorota Żagańska Dorota Żagańska

W audycji rozmawialiśmy też o zabytkach i dziedzictwie muzycznym Żagania. Pytaliśmy o tożsamość współczesnych mieszkańców Doliny Bobru. Nie zabrakło też archiwalnych nagrań na temat Żagania, wydobytych z archiwów Polskiego Radia z połowy lat 60., a poświęconych m.in. winiarskim tradycjom regionu. 

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Klaudia Baranowska i Bartosz Panek

Goście: Beata Tołpa, dyrektorka Centrum Kultury w Żaganiu; Cezary Zych, ks. Jarosław Stoś, burmistrz Żagania Daniel Marchewka, przewodnik PTTK w Żaganiu Adam Raciborski czy dyrektor BWA w Zielonej Górze Wojciech Kozłowski, ksiądz Zygmunt Mokrzycki, Irena Lew, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Ochli; Andrzej Kirmiel, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

Data emisji: 22.07.2017

Godzina emisji: 15.00

bch/kul

Czytaj także

Dwójka na miejscu. Posłuchaj relacji z Kazimierza nad Wisłą!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 18:29
Z okazji 80-lecia Dwójki w wakacyjnej ramówce zaplanowaliśmy wyjątkową audycję, w której spotkamy się z Państwem nie tylko na antenie, lecz także w wielu miejscach w Polsce. Rozpoczęliśmy od Kazimierza Dolnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielkie zagęszczenie twórców". Dwójka w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 17:55
- Musi coś być tu w powietrzu, bo zagęszczenie twórców na metr kwadratowy można porównać z Krakowem – mówił Mariusz Sieniewicz, jeden z wielu gości olsztyńskiego wydania audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w pałacu króla czytelnika. Zwiedzamy Wilanów!

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 18:00
- O Janie III Sobieskim najczęściej pamiętamy jako o zwycięzcy spod Wiednia, tymczasem był on też mecenasem sztuki i namiętnym czytelnikiem, który zabierał książki na wyprawy wojenne - mówiła w Dwójce Zuzanna Flisowska z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka na miejscu. Odkrywamy tajemnice Katowic

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 19:00
Z okazji 80-lecia Dwójki zaprosiliśmy Państwa na kolejną audycję z wakacyjnego cyklu. Tym razem nasze plenerowe studio zagościło na dziedzińcu nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach.
rozwiń zwiń