X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Bohaterstwa Pileckiego nikt nie może zawłaszczyć"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 18:40
- To postać unikatowa w naszej historii. Był ofiarą obu reżimów totalitarnych. Trafił do obozu w Auschwitz, by zorganizować konspirację a po wojnie padł ofiarą komunistów. Ani antyniemiecka, ani antysowiecka tradycja nie mogą go sobie wziąć na wyłączność – mówił prof. Wojciech Roszkowski.
Audio
  • Pamięć o rotmistrzu Pileckim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Proces Witolda Pileckiego, 1948 rok
Proces Witolda Pileckiego, 1948 rokFoto: WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Niechciani-generalowie-360x506.jpg
"Polscy oficerowie stali się kulą u nogi sojuszników"

O wyjątkowej postaci w panteonie polskich bohaterów rozmawialiśmy w audycji w 70. rocznicę jego zamordowania. Witold Pilecki jest również bohaterem innego ważnego procesu - z całkowitego zapomnienia, na które skazały go stalinowskie władze, został wydobyty po 1989 roku i od nowa zbudowano jego mit.

- Pilecki był polskim oficerem, czyli człowiekiem przeznaczonym walce, ale w jego życiorysie jest pewien rys krystalicznej czystości. Nie bójmy się powiedzieć, że był bohaterem bez skazy, który dobrowolnie dostał się do jądra ciemności, jakim był obóz Auschwitz, a po wojnie wyznał, że nawet jako żołnierz nie mógł zabijać – stwierdził Jacek Borkowicz.

Na jakich wzorach wychowywało się pokolenie, z którego wywodził się Witold Pilecki? Dlaczego komunistom nie wystarczyło zamordowanie rotmistrza, ale pragnęli wykreślić pamięć o nim? Dlaczego tak późno zaczęto ją przywracać? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Wojciech Roszkowski (historyk) i Jacek Borkowicz (publicysta)

Data emisji:  24.05.2018

Godzina emisji: 18.00

pg/mko/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dzieduszycka była prekursorką kobiecego reportażu"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 08:43
- Kobiety jej czasów dokumentowały swoje wyprawy w formie dzienników. Nie były to jednak zapiski czynione tylko na prywatny użytek. Ewa Dzieduszycka publikowała na łamach Wędrowca zanim jeszcze narodził się reportaż - mówiła w Dwójce dr hab. Lena Magnone.
rozwiń zwiń