Dzień Dziecka. "Rodzina istniała przed państwem"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 20:51
- Państwo zostało stworzone po to, żeby swoim obywatelom pomagać, a nie być wobec nich władzą. Ma pełnić funkcję pomocniczą, organizować niejako życie publiczne dając obywatelom poczucie bezpieczeństwa, autonomi i możliwości normalnego funkcjonowania w państwie prawa - mówiła w Dwójce Anna Andrzejewska ze Związku Dużych Rodzin 3+.
Audio
  • Rodzina czy państwo. Czyje są dzieci? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay/kawa

zakupy internet 1200.jpg
"W kulturze natychmiastowej satysfakcji nie ma czasu"

W przede dniu Dnia Dziecka w audycji odbyła się dyskusja na temat granic władzy rodzicielskiej i uprawnień państwa do ingerencji w proces wychowania dzieci. Mówiąc w tym kontekście o pomocniczej roli państwa, Anna Andrzejewska przekonywała, że składa się na nią również prawodastwo. - Czyli stonawienie takiego prawa, które pozwoli rodzinie skutecznie realizować swoją rolę, a więc prawo dotyczące edukacji, pomocy społecznej i te wszystkie funkcje, które państwo wypełnia wobec rodziny; również władza sądownicza, tam, gdzie rzeczywiście dochodzi do sytuacji trudnych, patologicznych, do rozpadu więzi - tłumaczyła współzałożyciela Związku Dużych Rodzin 3+.

W którym momencie pojawia się ryzyko, że państwo przestaje pełnić funkcję wyłącznie pomocniczą wobec rodziny? Czy państwu zależy na uzależnieniu od siebie rodzin? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Anna Andrzejewska (współzałożycielka Związku Dużych Rodzin 3+), Michał Płociński ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 18.00

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomoc rodzicom, pomoc dzieciom. Fundacja Sto Pociech

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 08:00
Zapraszamy do wysłuchania audycji poświęconej wyjątkowej placówce - pionierskiej instytucji wspierającej rodziców i dzieci na wielu płaszczyznach życia, także kulturalnej.
rozwiń zwiń