Polskie Radio
Section05
państwo

Miłosz Manasterski: funkcjonowanie sądów naznaczone jest w niebywały sposób polityką

- Życie codzienne sądów jest naznaczone w niebywały sposób polityką. Nie polega to na dyskusjach na temat wyborów. To, kto obecnie rządzi ma wpływ na decyzje sądów. Jest to sytuacja absolutnie zła i patologiczna - powiedział Miłosz Manasterski. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli także profesorowie: Jacek Reginia-Zacharski i Mieczysław Ryba.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości sąd prawo państwo POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Nowoczesne mocarstwo z feudalną strukturą

Przed rokiem, 17 listopada 2019 roku, w mieście Wuhan rozpoznano pierwszy przypadek COVID-19, koronawirusa, który zmienił świat. A jak dzisiaj funkcjonują Chiny? Na zewnątrz prezentują się jako monolityczne supermocarstwo zdolne zagrozić pozycji Stanów Zjednoczonych. Jednak pod tą pozornie twardą powłoką skrywają się realne, bardzo poważne problemy.
Zobacz więcej na temat:  Chiny społeczeństwo Xi Jinping państwo polityka historyczna Michał Żakowski Trójka

"Obserwujemy zmianę światowego ładu". Prof. Reginia-Zacharski o wpływie pandemii na funkcjonowanie państw

- Sprawdzają się diagnozy, które stawiano późną wiosną, że COVID-19 wpłynie bardzo istotnie na zmianę ładu uporządkowania świata w kierunku wyhamowania lub pewnej modyfikacji tendencji wyraźnych od lat 90., czyli m.in. globalizacji - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Michał Rachoń pandemia koronawirus USA Chiny państwo

"Bez niej nie ma państwa i narodu". Poseł PiS o znaczeniu kultury w życiu człowieka

- Jeżeli nam, konserwatystom, zależy na tym, by państwa pozostawały silne, narodowe, to warto zastanowić się, jak przeprowadzać rozmowy o kulturze i kodzie kulturowym z dziećmi oraz młodzieżą - powiedziała Mirosława Stachowiak-Różecka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Adrian Klarenbach KULTURA państwo Forum Ekonomiczne 2020 Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2020

"Skończyła się w Polsce era cichego przyzwolenia na tęczowy terroryzm". Bogdan Pęk o protestach LGBT

- Tęczowi fanatycy zostali wreszcie pociągnięci do odpowiedzialności. Mam nadzieję, że plugawienie naszych świętości - są na to odpowiednie paragrafy - zostanie przez sąd odpowiednio zakwalifikowane i ukarane - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator, który komentował sprawę Michała Sz. ps. "Margot": 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń Platforma Obywatelska opozycja państwo prezydent LGBT lewica

Pomysł polityczny PO. Prof. Reginia-Zacharski: w prostej konsekwencji prowadzi do negowania państwa

- Platforma Obywatelska, poprzez negację i podważanie instytucji oraz urzędów, próbuje tworzyć równoległą rzeczywistość. Z perspektywy każdego państwa jest to trudne do zaakceptowania i szalenie niebezpieczne - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń Platforma Obywatelska opozycja państwo Andrzej Duda prezydent

Komentarz dnia: wiek emerytalny, kryzys ekonomiczny, zatrzymanie milicjanta w Chorwacji

O sugerowanym przez Komisję Europejską podwyższeniu wieku emerytalnego w Polsce, o możliwym kryzysie ekonomicznym oraz o zatrzymaniu w Chorwacji milicjanta, który w 1981 roku strzelał do górników z kopalni "Wujek" mówili: Marcin Bąk (Telewizja Republika) oraz Grzegorz Łaguna ("Superstacja", "Wirtualna Polska"). 
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Henryk Szrubarz emerytura państwo kopalnia Wujek ekonomia Grzegorz Łaguna