Polskie Radio
Section05
państwo

"Naród" - co dziś znaczy to pojęcie?

- Wspólnotę możemy tworzyć z osobami, które znamy, z którymi mamy kontakt. Nie mamy kontaktu ze wszystkimi członkami naszej wspólnoty politycznej. Naród jest to więc coś wyobrażonego, opartego na pewnych artefaktach kulturowych, głównie języku - mówił w Dwójce dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  filozofia państwo patriotyzm społeczeństwo Dwójka Michał Szułdrzyński Święto Niepodległości

Prof. Nogal: nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo

- Nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo, właśnie z takimi wszystkimi klasycznymi pojęciami, jak "suwerenność", "prawo", "prawo pozytywne", "prawo konstytucyjne" czy "prawo międzynarodowe" - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Nogal (Uniwersytet Warszawski). 
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 ŚWIAT filozofia społeczeństwo państwo

Biały orzeł z diabelskimi rogami, wężami i odwróconym krzyżem, ale... Sąd zdecydował o uniewinnieniu Nergala

W piątek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł wyrok w sprawie dotyczącej znieważenia polskiego godła przez członków zespołu "Behemoth". Sąd uniewinnił Adama "Nergala" Darskiego, a także dwóch pozostałych oskarżonych: grafika Rafała Wechterowicza oraz prowadzącego stronę internetową i sklep zespołu - Macieja Gruszkę. Wyrok nie jest prawomocny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo wiara państwo Gdańsk godło

"Sytuacja gwałtownie się zmienia". Gen. Samol o bezpieczeństwie międzynarodowym

- W tej chwili jesteśmy świadkami bardzo dużych zmian w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest to związane z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim trzeba popatrzeć na to, że jesteśmy państwem granicznym Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Bogusław Samol, wykładowca z ASzWoj.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 armia wojsko Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo siły zbrojne bezpieczeństwo państwo ochrona

Nurt rewizjonistyczny w debacie historycznej. Alternatywne losy Polski w II wojnie światowej

Przedstawiciele nurtu rewizjonistycznego krytykują polską politykę lat trzydziestych, przekonując, że powinniśmy zawrzeć pakt z III Rzeszą. Ich zdaniem taka decyzja pozwoliłaby uniknąć strat wojennych, a po zmianie frontu skorzystać z przynależności do obozu zwycięzców. To dość oryginalny sposób patrzenia na historię. Czy mamy do czynienia z poważną ofertą intelektualna?
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Trójka społeczeństwo państwo Klub Trójki historia Polski piotr gontarczyk

Miłosz Manasterski: funkcjonowanie sądów naznaczone jest w niebywały sposób polityką

- Życie codzienne sądów jest naznaczone w niebywały sposób polityką. Nie polega to na dyskusjach na temat wyborów. To, kto obecnie rządzi ma wpływ na decyzje sądów. Jest to sytuacja absolutnie zła i patologiczna - powiedział Miłosz Manasterski. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli także profesorowie: Jacek Reginia-Zacharski i Mieczysław Ryba.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości sąd prawo państwo POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Nowoczesne mocarstwo z feudalną strukturą

Przed rokiem, 17 listopada 2019 roku, w mieście Wuhan rozpoznano pierwszy przypadek COVID-19, koronawirusa, który zmienił świat. A jak dzisiaj funkcjonują Chiny? Na zewnątrz prezentują się jako monolityczne supermocarstwo zdolne zagrozić pozycji Stanów Zjednoczonych. Jednak pod tą pozornie twardą powłoką skrywają się realne, bardzo poważne problemy.
Zobacz więcej na temat:  Chiny społeczeństwo Xi Jinping państwo polityka historyczna Michał Żakowski Trójka

"Obserwujemy zmianę światowego ładu". Prof. Reginia-Zacharski o wpływie pandemii na funkcjonowanie państw

- Sprawdzają się diagnozy, które stawiano późną wiosną, że COVID-19 wpłynie bardzo istotnie na zmianę ładu uporządkowania świata w kierunku wyhamowania lub pewnej modyfikacji tendencji wyraźnych od lat 90., czyli m.in. globalizacji - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Michał Rachoń pandemia koronawirus USA Chiny państwo