Filmy dla młodych? "Ważne, by nie spłaszczyć świata"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 17:15
- Kapitalne kino młodzieżowe pokazuje, czasami fenomenalnie, drugi plan: dorosłych. Ale robi to oczami dziecka – mówił w Dwójkowej dyskusji o polskim kinie dla dzieci i młodzieży Maciej Jakubczyk ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
Audio
  • Dyskusja o polskim kinie dla dzieci i młodzieży (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

pawlikowski 1200 PAP.jpg
To dopiero początek kariery filmu "Zimna wojna"

Jak podkreślał Maciej Jakubczyk, największe wyzwanie dla twórców kina dla młodych ludzi to "opowiedzieć świat oczami dziecka, dla dzieci równocześnie, ale tak, by tego świata nie spłaszczyć". - Czasami ten świat jest bardziej pierwotny, mniej zahamowany przez konwenanse, przez umowę społeczną, emocje są na wierzchu - mówił Maciej Jakubczyk.

W audycji gościliśmy również Roberta Glińskiego, reżysera takich filmów jak "Cześć, Tereska", "Kamienie na szaniec" czy wchodzącego właśnie na ekrany "Czuwaj". O swoim najnowszym filmie, thrillerze osadzonym w przestrzeni obozu harcerskiego, reżyser mówił, przywołując jako kontekst "Władcę much" Goldinga. - Chciałem mieć grupę młodych ludzi, która tworzy jakiś własny świat, własne społeczeństwo. Chciałem zobaczyć, jak ten świat zaczyna funkcjonować - tłumaczył.

Czego potrzeba, aby powstał atrakcyjny i niegłupi film dla młodzieży? Czy kręcenie filmów dla młodych to sprawa wstydliwa? Czego młodzież oczekuje od współczesnego kina? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Robert Gliński (reżyser), Maciej Jakubczyk (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej) oraz Marta Karwowska (reżyserka filmu "Tarapaty")

Data emisji: 5.06.2018

Godzina emisji: 18.00

***

mko

Czytaj także

Kasia Smutniak: "Volterra" to film, który wymagał odwagi

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 12:44
W Toskanii zakończyły się zdjęcia do "Volterry" w reżyserii Jacka Borcucha. Na ekranie, obok Krystyny Jandy, zobaczymy popularną we Włoszech polską aktorkę Kasię Smutniak. - To bardzo aktualny film i historia, którą warto opowiedzieć - mówiła w rozmowie z Dwójką.
rozwiń zwiń