X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kent Nagano: naprawdę trudna do słuchania jest tylko muzyka złej jakości

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 20:24
- Na letnim festiwalu niedaleko Montrealu zagraliśmy "Pasję wg św. Łukasza". Była tam publiczność, która z pewnością nigdy nie slyszała żadnego utworu Krzysztofa Pendereckiego. Jednak gdy wybrzmiał ostatni akord, wszyscy natychmiast zerwali się z miejsc, głośno bijąc brawo. Tak zawładnęły nimi te ogromne emocje i energia - mówił w Dwójce słynny amerykański dyrygent.
Audio
  • Dyrygent Kent Nagano o "Pasji według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kent Nagano
Kent NaganoFoto: Felix Broede/materiały pras.

Po raz pierwszy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego Kent Nagano zetknął się w latach 80. ubiegłego wieku. Wykonanie wspomnianej już "Pasji" prowadził w swej karierze wielokrotnie, ostatnio 20 lipca tego roku podczas inauguracji słynnego festiwalu Salzburger Festspiele. 

- Byłem jednym z pierwszych wykonawców "Pasji" w Kalifornii i cieszę się, że mogłem wrócić do tej partytury. Dobrze pamiętam tamto wykonanie sprzed ponad 30 lat. Wówczas techniki kompozytorskie używane przez Pendereckiego wciąż były dość nowe i nieoswojone. Od dyrygenta wymagało to korzystania z niekonwencjonalnych gestów, do których nie byliśmy przyzwyczajeni. Sposób, w jaki Penderecki korzystał z dodekafonii, również był nietypowy. Wymagało to ogromnego zaangażowania, by zbudować spójną całość utworu. Prowadząc pierwsze wykonanie, przejmowałem się więc głównie tym, by przebrnąć przez partyturę zgodnie z zapisem kompozytora. Dziś, w roku 2018, ta technika nie jest już nowa - tłumaczył Kent Nagano.

penderecki-663x364.jpg
Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu

Czy z perspektywy czasu dalej uważa on "Pasję" za arcydzieło? Czym są dla niego występy na festiwalu w Salzburgu? Czy japońskie korzenie pomogły mu lepiej wczuć się w polską muzykę? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Maciej Łukasz Gołębiowski

Gość: Kent Nagano (dyrygent)

Data emisji: 17.08.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

98. Salzburger Festspiele. "Pasja" na początek

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 20:03
Na tegoroczną inaugurację jednego z najważniejszych letnich festiwali muzycznych w Europie -  Festiwalu w Salzburgu – wykonano "Pasję według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego. Jak podkreślał w Dwójce Maciej Łukasz Gołębiowski, słynne dzieło polskiego kompozytora zostało entuzjastycznie przyjęte przez festiwalową publiczność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy jednego z najważniejszych festiwali muzycznych świata

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 15:59
W audycji "Kwadrans bez muzyki" przenieśliśmy się na Salzburger Festspiele.
rozwiń zwiń