Petr Zelenka: dobry film miesza dokument z fabułą

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 15:51
- Dobry dokument jest niezmiernie autentyczny, może być jednak przez to czasem nudny. Dlatego mieszanie go z elementami narracji ma na celu osiągnięcie jakiejś innej prawdy mającej wszystkie zalety opowieści – mówił w Dwójce znany czeski reżyser i scenarzysta.
Audio
  • Petr Zelenka o Czechach, filmie i swojej odmienności (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Petr Zelenka
Petr ZelenkaFoto: PAP/CTK/Šimková Veronika

Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był Petr Zelenka, który swoich filmach opisuje współczesne sobie pokolenie i jego fascynacje. Już jego pierwszy obraz zatytułowany "Guzikowcy" odniósł międzynarodowy sukces, a większość jego dzieł jest w Polsce dobrze znana.

- Mieszam dokument z fabułą. Bardzo lubię, gdy w moich pracach widać ten specyficzny dla mnie rys, oryginalny, mój własny. Motyw zacierania granicy między sztuką a życiem wynika z wątpliwości, którą mam wobec w pełni fikcyjnych i fabularnych opowieści. Wydaje mi się, że opowiadanie historii, które są absolutnie fikcyjne, jest samo w sobie niewystarczające, dlatego zawsze staram się dodać do nich coś z prawdziwego życia – powiedział Petr Zelenka.

Na czym polega dziś oryginalność, odmienność twórcy? Jakimi narzędziami dysponuje scenarzysta lub reżyser i po jakie środki powinni sięgać, by stworzyć dzieło nietuzinkowe? Jakie cechy powinien mieć dobry film, by być obrazem atrakcyjnym i zyskać uznanie publiczności? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Petr Zelenka (czeski reżyser i scenarzysta)

Data emisji: 19.09.2018

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Czytaj także

Historia na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 15:35
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o gorącym sporze toczącym się wokół kina historycznego.
rozwiń zwiń