Anna Maria Jopek: wszystko zaczęło się od "Mazowsza"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 18:00
- Muzyka ludowa to były moje pierwsze piosenki, one mnie ukształtowały. I życie z rodzicami za kulisami ich zespołu. Najwspanialsze momenty mojego dzieciństwa to te, gdy "Mazowsze" koncertowało w Sali Kongresowej – mówiła w Dwójce znana wokalistka jazzowa.
Audio
  • Ulotne dźwięki od Anny Marii Jopek (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Anna Maria Jopek
Anna Maria Jopek Foto: Robert Wolański /materiały prom.

dudziak 1200 PAP.jpg
Urszula Dudziak: jestem góralką z krwi i kości

Gościem audycji była Anna Maria Jopek, z którą rozmawialiśmy o premierowej płycie "Ulotne", którą nagrała z amerykańskim saksofonistą Branfordem Marsalilsem. Muzyka z tej płyty wymyka się stylistycznej klasyfikacji, szeroko interpretuje motywy słowiańskie w skalach, poetyce i nastroju. Wśród utworów takich, jak: "W Polu Lipeńka", "To i hola" czy "W Kadzidlańskim Boru" znajdziemy osobiste tematy Anny Marii Jopek mocno inspirowane ludowymi wątkami albo wręcz z nich wywiedzione. Temat "Pożegnania z Marią", który muzycy grywali na wspólnych koncertach i nagrali dwa lata temu, wydany dziś, na płycie "Ulotne" pojawia się ze specjalną dedykacją w hołdzie Tomaszowi Stańko.

Dlaczego jazz wygrał z klasyką? – Bo jest wolnością, a ta była dla mnie zawsze najważniejsza. Nie dałabym rady funkcjonować w świecie klasyki dlatego, że nie mam wystarczającej odporności.  W moim świecie, w którym sama sobie piszę i sama gram, mogę wszystko zaimprowizować, zmienić na poczekaniu. W klasyce tego nie da się zrobić. W niej jest odpowiedzialność i nie ma marginesu - powiedziała Anna Maria Jopek.

Jak doszło do spotkania Jopek - Marsalis? Co wokalistę najbardziej urzekło w jego twórczości i artystycznej osobowości? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Andrzej Zieliński

Gość: Anna Maria Jopek (wokalistka jazzowa)

Data emisji: 19.10.2018

Godzina emisji: 17.30

mko


Czytaj także

Marcin Wasilewski: przy płycie "Live" trochę pomógł przypadek

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 13:02
- Zawsze marzyliśmy o płycie koncertowej i tak się złożyło, że w 2016 roku nasz koncert na świetnym festiwalu z dużymi tradycjami dla bodaj pięciotysięcznej publiczności w Belgii został zarejestrowany - mówił w Dwójce lider światowej sławy formacji jazzowej Marcin Wasilewski Trio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Gusnar: saksofon to nie tylko jazz

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:06
- Nazwa mojej najnowszej płyty wzięła się stąd, że saksofon to instrument, który znakomicie komponuje się w utworach przeznaczonych dla małych składów instrumentalnych, ale znajduje też zastosowanie jako instrument solowy w orkiestrach - mówił Dwójce muzyk.
rozwiń zwiń