Media społecznościowe, techno ewolucja i utopia równości

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 18:00
- Eksperci zaczęli ostrzegać przed mediami społecznościowymi, bo okazało się, że zainicjowane pod ich wpływem przełomy polityczne nie wyzwalają ludzi. Media te wprowadzają w groźny błąd głosząc wizję świata pozbawionego hierarchii - mówił w Dwójce prof. Andrzej Zybertowicz.
Audio
  • Media społecznościowe. Dobrodziejstwo czy zagrożenie? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o tym, jaki wpływ na nasze życie społeczne ma internet. Serwisy społecznościowe, który miały połączyć wszystkich, podzieliły świat na odrębne i często skłócone plemiona.

- Gdy aktywiści zanurzają się w sieci np. w swoje grupy facebookowe i zyskują potwierdzenie dla swojej wizji świata, dokonują bezpodstawnej, nadmiernej radykalizacji mając wrażenie, że zewsząd mają poparcie. Optymiści, którzy twierdzili, że dzięki mediom społecznościowym świat stanie się bardziej otwarty i będzie przez to lepszy przyjęli niezgodną z rzeczywistością, pogodną koncepcję natury ludzkiej. Tymczasem z tego, że człowiekowi da się szansę mówienia prawdy wcale nie wynika, że to zrobi – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz.

Dlaczego media społecznościowe, które miały dać szansę otwartej debacie, przyczynił się do jej upadku? Z jakiego powodu, zamiast stać się najbardziej demokratycznym medium, zagrażają dziś i mediom, i demokracji? Na czym opiera się uzależnienie współczesnego człowieka od świata cyfrowego i mediów społecznościowych? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog) i Hubert Koziel (publicysta)

Data emisji: 3.01.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Cyfrowy ślad i depresja. Czy nowe technologie mogą nam pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 19:57
- Starożytni Rzymianie mówili, że to co powiedziane, ulatuje, a to co zapisane, zostaje. Ta sentencja ma teraz wyjątkowe znaczenie, biorąc pod uwagę ślad cyfrowy, jaki pozostaje teraz po naszych działaniach w sieci – podkreślił w Dwójce Grzegorz Lewicki.
rozwiń zwiń