X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Popkulturowe granice opowiadania o Holocauście

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 20:20
- Główny problem z mówieniem o Zagładzie Żydów polega na tym, że pewien rodzaj opowieści może być dla kogoś raniący albo drażliwy - mówił w Dwójce kulturoznawca prof. Tomasz Majewski.
Audio
  • Dyskusja o popkulturowych sposobach opowiadania o Holocauście (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/domena publiczna

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" podkreślił, że popkultura dobrze sobie radzi z podejmowaniem trudnego tematu Holocaustu. - Twórcy znaleźli wiele sposobów, by tego zagadnienia dotykać. W polskiej kulturze dobrym przykładem jest komiks "Achtung Zelig!", czy dokument filmowy "Miss Holocaust" - mówił prof. Tomasz Majewski.

Kulturoznawca zwrócił uwagę, że popkulturowe granice w mówieniu o Zagładzie Żydów zostały wyznaczone w latach 80. Wówczas ogólnoświatową dyskusję wywołał głośny film Claude'a Lanzmanna pt. "Shoah". Jest to dziewięcioipółgodzinny zapis rozmów ze świadkami Holocaustu. - Trzeba pamiętać, że w latach 80. mamy do czynienia z procesem wymierania uczestników tych wydarzeń i od tego momentu jedynym nośnikiem pamięci stają się różne formy kulturowe: filmy, książki, powieści graficzne. Zaczęliśmy się spierać, które przedstawiania są stosowne, a które nie.

W audycji rozmawialiśmy o niekonwencjonalnych popkulturowych dziełach na temat Holocaustu m.in. o powieściach nazywanych w Izraelu stalagami oraz komiksie, którego bohaterem jest Superman. 

O polskiej powieści graficznej pt. ''Naród zatracenia'', nawiązującej do Zagłady, mówił w audycji jej współautor Maciej Świerkocki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski

Goście: prof. Tomaszem Majewskim (kulturoznawca i filmoznawca) oraz Maciej Świerkocki (współautor komiksu "Naród zatracenia")

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 17.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Krzyżanowski: reportaże Canina to rodzaj obserwacji ukrytej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 18:06
- Dzięki przedstawianiu się jako angielski dziennikarz, ktoś z zewnątrz, spoza tego kontekstu, był w stanie usłyszeć opowieści, ktorych normalnie ludzie by mu nie opowiedzieli - mówił w Dwójce autor wstępu do zbioru reportaży Mordechaja Canina.
rozwiń zwiń