REKLAMA

Szok dla wyobraźni. Co Księżyc w nas zmienił?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 17:30
- Lądowanie człowieka na Księżycu było zbiorowym szokiem. Dziś powtórzenie tego wyczynu technicznie jest możliwe, ale liczą się teraz inne priorytety no i oczywiście koszty. Przed pięćdziesięciu laty Księżyc był dla Amerykanów najważniejszy, dziś już tak nie jest. Przywykliśmy - mówił w Dwójce pisarz Marek Oramus.
Audio
  • Co zmieniło lądowanie człowieka na Księżycu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Buzz Aldrin sfotografowany na Księżycu przez Neila Armstronga (którego odbicie widać w hełmie Aldrina)
Buzz Aldrin sfotografowany na Księżycu przez Neila Armstronga (którego odbicie widać w hełmie Aldrina)Foto: NASA/pixabay/domena publiczna

W audycji rozmawialiśmy o lądowaniu na Księżycu, którego dokonano pół wieku temu, jako o punkcie zwrotnym w myśleniu człowieka. Jak zapisał się on w ludzkiej pamięci?

- To był przełom, ale o dziwo nie zostawił właściwie żadnych trwałych śladów, jeśli chodzi o eksplorację kosmosu. Amerykanie już po trzech latach od lądowania stracili zainteresowanie Księżycem. Cała technologia trafiła w ręce prywatnego interesu. Po upływie pół wieku od lądowania na naszym naturalnym satelicie, zaniknęła motywacja, by to powtórzyć. Wszystko się zmieniło - przekonywał Piotr Kościelniak.

Jaką rolę w rozwoju kultury i cywilizacji odgrywają takie pomysły, jak wyprawa kosmiczna? Jak zmieniają nasze myślenie o możliwościach człowieka, o przekraczaniu kolejnych granic? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Marek Oramus (pisarz) i Piotr Kościelniak (redaktor naczelny miesięcznika Focus)

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

53 lata temu po raz pierwszy człowiek stanął na Księżycu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 06:00
20 lipca 1969 roku z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, jako jedyne w bloku komunistycznym, nadawało Polskie Radio: "Tu serwis księżycowy Polskiego Radia. Rozpoczynamy transmisję z lądowania na Księżycu księżycowej motorówki". Posłuchaj archiwalnych nagrań. 
rozwiń zwiń