Alfred Hitchcock. W 120. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 14:00
W "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o angielskim reżyserze i scenarzyście, uznawanym za jednego z najbardziej wpływowych twórców w historii kina.
Audio
  • Alfred Hitchcock. W 120. rocznicę urodzin (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Alfred Hitchcock - Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie
Alfred Hitchcock - Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w LondynieFoto: Shutterstock/Radu Bercan

W 2012 roku "Zawrót głowy" Alfreda Hitchcocka zajął pierwsze miejsce na liście najlepszych filmów w historii kina, tworzonej co dekadę przez "Sight and Sound", detronizując tym samym "Obywatela Kane’a" – arcydzieło Orsona Wellesa, które przez pół wieku wygrywało ten prestiżowy ranking. Dlaczego tak się stało? Z jakich powodów Hitchcock jest wciąż zaliczany do grona klasyków kina światowego? Czy obrazy mistrza suspensu w dalszym ciągu inspirują teoretyków kina i reżyserów, czy raczej stanowią już tylko przedmiot popkulturowych gier i nawiązań?

W przeszłości do dzieł twórcy "Psychozy" odwoływali się – niekiedy aprobatywnie, niekiedy polemicznie – przedstawiciele niemal wszystkich nurtów w teorii kina. Czy najnowsze koncepcje filmoznawcze mogą rzucić nowe światło na spuściznę reżysera i pozwolą ją twórczo zreinterpretować? Sto dwudziesta rocznica urodzin Alfreda Hitchcocka to doskonała okazja, aby ponowić pytanie o znaczenie jego dorobku dla współczesnej (pop)kultury.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Kinga Michalska

Goście: dr Łukasz Jasina, Łukasz Muszyński

Data emisji: 21.08.2019

Godzina emisji: 17.30

am/bch

Czytaj także

"Alfred Hitchcock wypłynął dzięki francuskiej nowej fali"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 12:40
- Hitchock nie kręcił tak jak wielu reżyserów mastershotów, czyli całych scen, na które potem nakładane są zbliżenia. Brytyjski twórca kręcił od razu cząstki filmów, które potem tylko on potrafił połączyć – powiedział Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń