Muzyka i młodość Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 18:12
W audycji "O wszystkim z kulturą" wysłuchaliśmy archiwalnych nagrań z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku.
Audio
  • Giganci sztuki. Witold Lutosławski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Witold Lutosławski
Witold LutosławskiFoto: PAP

Muzyka Witolda Lutosławskiego uznawana jest za wzór "współczesnej klasyczności", zaś on sam jako człowiek i artysta dla wielu pozostaje ideałem. Nieoceniony jest wkład Lutosławskiego w rozwój współczesnej muzyki – jego sztuka przyniosła odpowiedzi na wiele pytań nurtujących XX-wiecznych kompozytorów. Odpowiedzią na nie są główne elementy indywidualnego stylu. Mimo swojego geniuszu Witold Lutosławski był jednak niezwykle skromną osobą – jak mówił "człowiek, który nie jest skromny, jest śmieszny".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której artysta opowiadał historię swoich pierwszych kroków na gruncie pianistyki, kompozycji i dyrygentury.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Przygotowała: Milena Gąsienica

Data emisji: 13.09.2019

Godzina emisji: 17.30

am/pg

Czytaj także

Zygmunt Krauze: Lutosławski prowokował do tego, żeby mówić z sensem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 11:56
- Pamiętam jego wzrok, jak patrzył bystro prosto w oczy. To prowokowało też do tego, by się zmobilizować i nie gadać byle czego. A on z kolei umiał słuchać - wspomina Witolda Lutosławskiego Zygmunt Krauze, kompozytor i pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzyka Lutosławskiego ciągle coś nam opowiada"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 12:34
- Ona jest ponadczasowa, cały czas się rozwija, coś do nas mówi. To opowieść, która ma swoje punkty zwrotne i zostawia nas z wrażeniem dającym do myślenia – mówił w Dwójce skrzypek Jakub Jakowicz.
rozwiń zwiń