REKLAMA

Zygmunt Krauze: Lutosławski prowokował do tego, żeby mówić z sensem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 11:56
- Pamiętam jego wzrok, jak patrzył bystro prosto w oczy. To prowokowało też do tego, by się zmobilizować i nie gadać byle czego. A on z kolei umiał słuchać - wspomina Witolda Lutosławskiego Zygmunt Krauze, kompozytor i pianista.
Audio
  • Rozmowa z Zygmuntem Krauze, Marcinem Krajewskim i Ewą Tracz w przerwie koncertu w ramach Festiwalu "Łańcuch" XV (Filharmonia Dwójki)
Kompozytor, dyrygent i pianista Witold Lutosławski
Kompozytor, dyrygent i pianista Witold Lutosławski Foto: Wojciech Szperl/PAP

W niedzielę (4.02) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Zygmunt Krauze wystąpił w podwójnej roli. Pojawił się na scenie jako pianista wraz z solistką Ewa Tracz i muzykami Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy. Zaprezentowane zostały również preludia Krauzego do utworów Witolda Lutosławskiego zestawione z oryginalnymi "Bukolikami". Była to część programu koncertu w ramach Festiwalu "Łańcuch" XV.

Czytaj także
Lutosławski1200_pap.jpg
Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" XV

- To była inicjatywa Filharmonii w Szczecinie, aby napisać utwór, który będzie nawiązywał do "Bukolików". Od razu to podchwyciłem, bo byłem bardzo blisko tej wczesnej muzyki Lutosławskiego, do dziś gram jego utwory fortepianowe z tamtego okresu. To była więc dla mnie przyjemność i ciekawe zadanie. Zrobiłem cztery preludia, które nawiązują do "Bukolików", ale nie tylko. Tam są nawet krótkie motywy i cytaty z "Małej suity", z "Koncertu na orkiestrę" i innych utworów z okresu ludowego Lutosławskiego. Nie jest to jednak jakiś pastisz czy kolaż z muzyki Lutosławskiego; to jest mój utwór, w którym zawarte są tylko jakieś motywy z muzyki wielkiego Witolda - tłumaczył w Dwójce Zygmunt Krauze.

Kompozytor opowiedział również w audycji o swojej znajomości z Witoldem Lutosławskim. Przerwę w koncercie wypełniła także rozmowa z Marcinem Krajewskim, współautorem koncepcji programowej Festiwalu "Łańcuch" XV, oraz z solistką koncertu – Ewą Tracz.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Marcin Krajewski (współautor koncepcji programowej Festiwalu "Łańcuch" XV), Ewa Tracz (solistka), Zygmunt Krauze (kompozytor i pianista)

Data emisji: 4.02.2018

Godzina emisji: 19.00

Rozmowy zostały wyemitowane w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

"Lutosławski nawet krótkie utwory pisał z pietyzmem"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 13:35
– Ten krótki utwór jest arcydziełem, pokazującym jego kunszt, a także muzyczne poczucie humoru i zmysł okazjonalny – mówił dyrygent Jacek Kaspszyk o kompozycji "Fanfare for Los Angeles Philharmonic" Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lutosławski już za życia był klasykiem"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 12:47
- Jego twórczość jest mocno utrwalona. Zapytany o powód, dla którego uważany jest za jednego z klasyków odpowiedział, że widocznie ktoś znalazł w jego muzyce coś trwałego – mówiła w Dwójce Elżbieta Markowska, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego. Pierwszy etap zakończony!

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 10:30
W sobotę 3 lutego zakończyły się przesłuchania I etapu XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. - Poziom był zaskakująco wysoki. Wybrzmiało mnóstwo kreacji znakomitych instrumentalnie i dojrzałych artystycznie - mówił w Dwójce jeden z jurorów Marcin Zdunik.
rozwiń zwiń