X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Leszek Możdżer: Mieczysław Kosz na rok zamieszkał w moim domu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 18:00
- Dostałem wymarzone dla kompozytora zamówienie, ponieważ  miałem odwzorować muzycznie postać szalonego ociemniałego pianisty, który rozbłysnął światłem swojego talentu i zniknął - znakomity pianista opowiadał w Dwójce o pracy przy filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
Audio
  • Leszek Możdżer o swojej pracy przy filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: Grzegorz Śledź/PR2

pap Kosz 1200.jpg
Mieczysław Kosz. Legenda jazzu z zamojskiej wsi

Leszek Możdżer jest autorem muzyki do nowego filmu Macieja Pieprzycy (w kinach od 18.10). To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Leszek Możdżer opowiadał w audycji o trwającej rok czasu przygodzie z postacią Mieczysława Kosza. - W tym filmie próbujemy przypomnieć jego osobę, drogę i zadać pytanie: jak to możliwe, że on osiągnął taki wysoki poziom, choć nie miał prawa tego zrobić. Uczyć się zaczął dopiero w wieku 12-13 lat i po kilku latach gry na fortepianie był wirtuozem odnoszącym międzynarodowe sukcesy - mówił gość Dwójki.

Pianista podkreślił, że tworząc muzykę do filmu przeszedł przez wszystkie emocje, łącznie z nienawiścią i gniewem. - Praca polegała na tym, że ustawiałem w domu trzy kamery. Jedną z lewej, drugą z prawej i jedną z góry. Rejestrowałem to, co reżyser u mnie zamówił, a on na przykład mówił: panie Leszku potrzebujemy trzy i pół minuty muzyki, która powali na kolana publiczność w Sali Kongresowej, najlepiej na czwartek - wspominał Leszek Możdżer.

W audycji muzyk mówił o śladzie, jaki pozostawił w nim Mieczysław Kosz i o niebezpieczeństwach związanych z pracą nad tą postacią. Leszek Możdżer wspominał także swoją pierwszą sesję nagraniową dla Polskiego Radia, która uświadomiła mu, że basiści mają lepiej niż pianiści.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Leszek Możdżer (pianista, kompozytor)

Data emisji: 4.10.2019

Godzina emisji: 17.30

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Karpiński: Mieczysław Kosz przy fortepianie czuł się wolny

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:45
- Kiedy ja zaczynałem się interesować tą postacią, nikt o tym jeszcze nie wiedział. Ale wzięło się to stąd, że Mieczysław Kosz występował pięciokrotnie na renomowanym, międzynarodowym, polskim festiwalu jazzowym Jazz Jamboree w latach 1967-1971. Ja byłem na tych koncertach. Słuchałem jego muzyki, wiedziałem co jest grane i to mnie interesowało - opowiadał gość Dwójki, autor biografii pianisty jazzowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści Jana Ptaszyna Wróblewskiego, nestora polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 19:00
Bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" był wybitny jazzman, laureat Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii "Muzyka".
rozwiń zwiń