Leszek Możdżer: Mieczysław Kosz na rok zamieszkał w moim domu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 18:00
- Dostałem wymarzone dla kompozytora zamówienie, ponieważ  miałem odwzorować muzycznie postać szalonego ociemniałego pianisty, który rozbłysnął światłem swojego talentu i zniknął - znakomity pianista opowiadał w Dwójce o pracy przy filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
Audio
  • Leszek Możdżer o swojej pracy przy filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: Grzegorz Śledź/PR2

pap Kosz 1200.jpg
Mieczysław Kosz. Legenda jazzu z zamojskiej wsi

Leszek Możdżer jest autorem muzyki do nowego filmu Macieja Pieprzycy (w kinach od 18.10). To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Leszek Możdżer opowiadał w audycji o trwającej rok czasu przygodzie z postacią Mieczysława Kosza. - W tym filmie próbujemy przypomnieć jego osobę, drogę i zadać pytanie: jak to możliwe, że on osiągnął taki wysoki poziom, choć nie miał prawa tego zrobić. Uczyć się zaczął dopiero w wieku 12-13 lat i po kilku latach gry na fortepianie był wirtuozem odnoszącym międzynarodowe sukcesy - mówił gość Dwójki.

Pianista podkreślił, że tworząc muzykę do filmu przeszedł przez wszystkie emocje, łącznie z nienawiścią i gniewem. - Praca polegała na tym, że ustawiałem w domu trzy kamery. Jedną z lewej, drugą z prawej i jedną z góry. Rejestrowałem to, co reżyser u mnie zamówił, a on na przykład mówił: panie Leszku potrzebujemy trzy i pół minuty muzyki, która powali na kolana publiczność w Sali Kongresowej, najlepiej na czwartek - wspominał Leszek Możdżer.

W audycji muzyk mówił o śladzie, jaki pozostawił w nim Mieczysław Kosz i o niebezpieczeństwach związanych z pracą nad tą postacią. Leszek Możdżer wspominał także swoją pierwszą sesję nagraniową dla Polskiego Radia, która uświadomiła mu, że basiści mają lepiej niż pianiści.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Leszek Możdżer (pianista, kompozytor)

Data emisji: 4.10.2019

Godzina emisji: 17.30

bch/mko

Czytaj także

Krzysztof Karpiński: Mieczysław Kosz przy fortepianie czuł się wolny

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:45
- Kiedy ja zaczynałem się interesować tą postacią, nikt o tym jeszcze nie wiedział. Ale wzięło się to stąd, że Mieczysław Kosz występował pięciokrotnie na renomowanym, międzynarodowym, polskim festiwalu jazzowym Jazz Jamboree w latach 1967-1971. Ja byłem na tych koncertach. Słuchałem jego muzyki, wiedziałem co jest grane i to mnie interesowało - opowiadał gość Dwójki, autor biografii pianisty jazzowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieści Jana Ptaszyna Wróblewskiego, nestora polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 19:00
Bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" był wybitny jazzman, laureat Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii "Muzyka".
rozwiń zwiń