X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opowieści Jana Ptaszyna Wróblewskiego, nestora polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 19:00
Bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" był wybitny jazzman, laureat Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii "Muzyka".
Audio
  • Jan Ptaszyn Wróblewski o początkach zainteresowania muzyką jazzową (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ptaszyn Wróblewski o swoim debiucie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ptaszyn Wróblewski o Festiwalu Jazzowym w Sopocie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ptaszyn Wróblewski o podróżach i koncertach w Stanach Zjednoczonych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ptaszyn Wróblewski o polskich zespołach jazzowych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jan Ptaszyn Wróblewski
Jan Ptaszyn WróblewskiFoto: PAP/Marek Zakrzewski

ptaszyn pap 1200.jpg
Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

W uzasadnieniu nominacji jurorzy podkreślili, że Jan Ptaszyn Wróblewski otrzymuje ją "za niezwykłą osobowość muzyczną, za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu, za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego, za 50-letnią działalność pedagogiczną poprzez prowadzenie warsztatów dla młodych jazzmenów, za nieocenioną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną od 1970 roku w Polskim Radiu, której owocem jest wielopokoleniowa rzesza miłośników jazzu".

– Zostałem laureatem, ale z tego powodu nie mam zamiaru wody sodowej nabierać – mówił Jan Ptaszyn Wróblewski po odebraniu Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii Muzyka.

Jazz to całe jego dorosłe życie i największa pasja – do dziś komponuje, występuje, nagrywa. Legendarny artysta, wybitny kompozytor, aranżer, autor przebojowych piosenek, pedagog i promotor młodych artystów tak opowiada w Dwójce o swoich początkach: – W latach 50. wszystkiego uczył nas Krzysiu Komeda w swoim mieszkaniu. Miał plan, aby stworzyć stały zespół w Poznaniu. Powiedział mi o tym, kiedy wracaliśmy pociągiem z jakiegoś balu z Warszawy. "Musisz się poduczyć" – usłyszałem – "biorę cię pod uwagę"

Owo "biorę cię pod uwagę" wpłynęło na całe życie Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Po roku przygotowań powstał legendarny Sekstet Komedy, z którym artysta debiutował. – Już wtedy, raczkując muzycznie, zrozumiałem dobrze, że w jazzie najważniejsza jest improwizacja – opowiada. – Nie chodzi o zagranie melodii, ale o to, co się później z niej zrobi – dodaje.

Były jam sessions u Leopolda Tyrmanda w Warszawie, dwudziestominutowe koncerty dla radia w Poznaniu, festiwale. Od 1968 roku rozpoczęła się przygoda z Polskim Radiem, a od półwiecza trwa z radiową Trójką, gdzie prowadzi "Trzy kwadranse jazzu". Jan Ptaszyn Wróblewski, najwybitniejszy jazzowy gawędziarz, opowiada w audycji o tych wydarzeniach, spotkaniach z największymi muzykami w polskim i światowym jazzie, o swoich muzycznych fascynacjach i oczarowaniach.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotował: Andrzej Zieliński

Gość: Jan Ptaszyn Wróblewski (muzyk)

Data emisji: 16-20.09.2019

Godzina emisji: 12.45

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Z Janem Ptaszynem pracuje się po partnersku"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 10:45
- Gdy zaczynałam współpracę z tym słynnym muzykiem, bardzo się stresowałam. Szybko jednak okazało się, że jest on bardzo ciepłą osobą, która nie pozostawia miejsca na dystans między mistrzem a uczniem - powiedziała wokalistka jazzowa Agnieszka Wilczyńska.  
rozwiń zwiń